Alicja Fiodorow

Mistrzostwa Świata Londyn 2017!

Panią Alicją pierwszy raz spotkaliśmy się pod koniec 2014 roku i już wtedy mieliśmy nadzieję na rozpoczęcie współpracy. To niezwykle pozytywna osoba i utalentowana lekkoatletka – medalistka Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Paraolimpijskich, która reprezentowała nasz kraj na czterech ostatnich Paraolimpiadach: w Atenach, Pekinie, Londynie i Rio, za każdym razem zdobywając medale.

W wieku 13 lat, mimo wady wrodzonej kończyny górnej, zainteresowała się sportem, rozpoczynając grę w tenisa stołowego i zapisując się na pozaszkolne zajęcia z lekkiejatletyki.

W 2004 roku weszła na arenę międzynarodową, zdobywając brąz w biegu na 400m na Paraolimpiadzie w Atenach. Dwa lata później w Assen została mistrzem świata w tej samej kategorii.

Swoje paraolimpijskie wyniki poprawiła w 2008 roku w Pekinie, zdobywając srebrny medal w biegu na 200m i brązowy w biegu na 100m.

W 2012 roku na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, zdobyła srebro w biegu na 200m i brąz na 400m, a dwa lata później złoto na Mistrzostwach Europy w Swansea.

Na ostatniej Paraolimpiadzie w Rio ponownie znalazła się na podium i to dwukrotnie! W swoich koronnych konkurencjach – 100 m i 200 m zdobyła dwa srebrne medale!

Osiągnięcie tak dobrego wyniku było możliwe dzięki wprowadzeniu do treningu elementów wzmacniających mięśnie rąk i klatki piersiowej, które są bardzo istotne podczas startu z bloku oraz samego biegu. By móc wykonywać takie ćwiczenia Alicja potrzebowała specjalistycznej, indywidualnej protezy, która umożliwi wyciskanie sztangi.

Dodatkowo, aby poprawić moment wyjścia z bloków startowych zaproponowaliśmy paraolimpijce wykonanie drugiej protezy tzw. startowej, która pomogła również w skompensowaniu braku przedramienia i balansie ciała podczas biegu.

Od 1988 roku Ottobock jest partnerem techniczny Paraolimpiady. Dlatego podjęcie współpracy z tak utytułowaną lekkoatletką jak Alicja Fiodorow to dla nas naturalny krok. Cieszymy się, że nasza praca i zaangażowanie choć po części przyczyniły się do osiągania tak fantastycznych wyników.

Alicja Fiodorow: „Każdego dnia wyznaczam sobie nowy cel i mam nadzieję, że następnego dnia będę jeszcze lepsza. Zawsze z niecierpliwością czekam na trening i staram się myśleć pozytywnie, a wsparcie ze strony Ottobock pomaga mi spełniać marzenia i zdobywać nowe, kolejne medale.”

Mistrzostwa Świata Londyn 2017, najważniejsza impreza lekkoatletyczna tego roku, rozpoczną się 14 lipca. Alicja wystartuje na dwóch koronnych dystansach: 100 m i 200 m. Wspólnie trzymajmy kciuki za naszą ambasadorkę! Zapraszamy do śledzenia poczynań Alicja na naszym Facebook’u!

Kluczowe fakty

Narodowość: Polka
Rok urodzenia: 1985
Dyscyplina: Lekkoatletyka - 100, 200, 400m
Kategoria: T47
Trener: Jacek Szczygieł
Klub: Start Radom
Największe osiągnięcia: Zdobywczyni złota na Mistrzostwa Świata i Europy na 400m i trzech brązowych oraz czterech srebrnych medali na Paraolimpiadach.

Bądź na bieżąco