O Ottobock

Nasza działalność skoncentrowana jest na ludzkich potrzebach. Oferując najwyższej jakości zaopatrzenie ortopedyczne tj.: protezy kończyn, wózki inwalidzkie, stabilizatory stawów, czy też pionizatory dla dzieci dążymy do poprawy jakości życia wielu osób, a także zapewnienia im mobilności oraz niezależności.

Doskonale rozumiemy charakterystyczne potrzeby naszych Pacjentów. Staramy się patrzeć oczyma osób, którym najnowocześniejsze technologie pomagają w normalnym funkcjonowaniu.

Na bazie naszych wieloletnich doświadczeń powstają zaawansowane protezy ortopedyczne, ortezy, sprzęt rehabilitacyjny oraz wiele innych rozwiązań cenionych w różnych zakątkach świata. Szczególną wagę przywiązujemy do jakości i niezawodności naszych produktów. Potwierdzają to liczne nagrody zdobyte przez naszą firmę.

Każdy nasz produkt - stabilizator stawu, proteza ręki, jak również sprzęt rehabilitacyjny ortopedyczny - pozwala na praktyczną realizację naszego firmowego motto: "Jakość dla życia".

Ottobock jako firma odpowiedzialna społecznie wspiera i współpracuje z fundacjami w zakresie fundowania sprzętu rehabilitacyjnego m.in. dla dzieci niepełnosprawnych, a także bierze udział w licznych projektach społecznych mających na celu wsparcie rozwoju osobistego osób z niepełnosprawnością ruchową, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej, a także kształtowanie pozytywnego ich wizerunku. Ostatecznie, firma Ottobock odwdzięcza się społeczeństwu wspierając organizacje charytatywne i projekty, które są zgodne z jej misją przywracania osobistej niezależności.

Nasza historia

Ottobock już od ponad 90 lat jest synonimem nowatorstwa i triumfu idei przedsiębiorczości. A wszystko zaczęło się w 1919 roku w Berlinie, gdy utalentowany przedsiębiorca-pionier, Otto Bock, zdecydował się na odważny krok stworzenia firmy Orthopädische Industrie GmbH.

Tradycja i postęp
Firma z siedzibą w Berlinie, założona w 1919 roku przez protetyka Otto Bocka powstała z myślą o dostarczeniu tysiącom weteranów wojennych protez oraz innych produktów ortopedycznych. Po zakończeniu I wojny światowej zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt było ogromne, a tradycyjna metoda rzemieślnicza nie pozwalała na zaspokojenie wielkich potrzeb rynku. W tym czasie Otto Bock opracował metodę seryjnego wytwarzania komponentów, które następnie były dostarczane do techników w warsztatach, tam kompletowane i przystosowywane do bieżących potrzeb. Metoda ta stała się kamieniem węgielnym przemysłu ortopedycznego. Młoda firma szybko przeniosła swoją siedzibę do Königsee w Turyngii, rodzinnego miasta Otto Bocka. Fundator przedsiębiorstwa od samego początku interesował się testowaniem nowych materiałów pod kątem ich zastosowania w protetyce i ortopedii. Właśnie dzięki temu jego firma jako pierwsza — bo już w latach 30. poprzedniego wieku - do konstrukcji komponentów protez zastosowała aluminium. Stabilny rozwój firmy sprawił, że wkrótce liczba zatrudnionych pracowników wzrosła do 600.
Trzy lata po zakończeniu II wojny światowej firma otrzymała potężny cios — wszystkie prywatne aktywa oraz całe przedsiębiorstwo należące i zarządzane przez członków rodziny Bock zostało przejęte przez socjalistyczne państwo niemieckie. Mimo że dotychczasowi właściciele nie otrzymali żadnej rekompensaty za zagrabione im mienie, a trudne powojenne realia niemieckie stawiały przyszłość przedsiębiorstwa pod dużym znakiem zapytania, zdecydowano o odtworzeniu firmy. Tym razem na siedzibę wybrano Duderstadt w Dolnej Saksonii. To właśnie tu w 1946 roku, zięć Otto Bocka, dr inż. Max Näder, wybudował nową fabrykę. Wielkim wyzwaniem było wówczas znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej, funduszy oraz materiałów. Niemniej jednak Max Näder niezmiennie hołdował tradycyjnej filozofii firmy, szukając nowych idei i technologii.

Ekspansja na rynki zagraniczne
Z racji tego, że stosowane do produkcji protez drewno topoli stało się trudno osiągalne, rozpoczęto poszukiwanie materiałów zastępczych, które mogły być dostarczane przez firmy z branży chemicznej. Dzięki temu już w 1950 roku zastosowano pierwsze tworzywa sztuczne, których po dziś dzień używa się do produkcji komponentów. Max Näder, który potrafił rozpoznać ogromny potencjał nowych materiałów, w 1953 roku ufundował firmę Otto Bock Kunststoff. Obecnie Otto Bock Kunststoff jest ważnym partnerem technologicznym firmy Otto Bock HealthCare.

Max Näder stosunkowo wcześnie zdecydował się na podjęcie ważnych i trafnych decyzji w zakresie ekspansji grupy Ottobock na rynki zagraniczne. Już w 1958 roku otwarto w Minneapolis amerykańską filię firmy — Otto Bock US. Obecnie Otto Bock jest jedynym rzeczywiście globalnym podmiotem gospodarczym działającym na rynku produktów ortopedycznych. Przez cały czas szefowie firmy nie zapominają o tym, iż najważniejszym czynnikiem generującym wzrost i rozwój grupy jest nowatorstwo. Już w 1969 roku modularne protezy kończyn dolnych zaprojektowane przez firmę Otto Bock stały się powszechnym standardem technologicznym. Rozwiązanie opracowane i wdrożone przez firmę Otto Bock stało się istotnym elementem definiującym aktualną pozycję rynkową przedsiębiorstwa, które na ponad dwa dziesięciolecia stało się niekwestionowanym liderem na rynku protez kończyn dolnych. Kolejnym kamieniem milowym w historii firmy było wprowadzenie na rynek w latach 60. protez mioelektrycznych ręki (sterowanych za pomocą impulsów elektrycznych wysyłanych przez mięśnie). Wprowadzenie nowych, złożonych technologii, doprowadziło do zmiany charakteru działalności firmy, która z producenta komponentów stawała się dostawcą kompletnych systemów. Dzięki temu firma Otto Bock mogła nie tylko dostarczać swoje produkty, ale także zagwarantować ich poprawne działanie oraz wysoką jakość wykonania zestawów.

Obecnie centrala firmy znajduje się w Duderstadt w Niemczech i zatrudnia ponad 5000 pracowników. Firma pamięta o swoich korzeniach i wizja Otto Bocka dotycząca przywracania mobilności jest nieustannie realizowana i ciągle rozwijana, by służyć ludziom, w oparciu o ponad 46 lokalizacji na terenie ponad 100 krajów na całym świecie.