Objawy kliniczne i najczęstsze dolegliwości
Urazy ścięgien, stawów i kości lub zaburzenia układu nerwowego czy niedowład kończyn: objawy kliniczne są tak zróżnicowane jak dolegliwości.
Uzyskaj szczegółowe informacje na temat różnych objawów klinicznych i najczęstszych dolegliwości oraz możliwości ich leczenia i metod diagnostycznych. Opisując jednostki chorobowe, proponujemy również zastosować odpowiednią ortezę aby pomóc złagodzić Twoje dolegliwości.
Urazy kostki
Skręcenia (zniekształcenia) i urazy więzadeł kostki należą do najczęściej spotykanych urazów, szczególnie wśród sportowców. Aktualne badania wskazują, że wczesne leczenie za pomocą funkcjonalnych ortez daje dużo lepsze wyniki niż unieruchomienie stawu.
Problemy z plecami
Do 70% kobiet i do 80% mężczyzn w wieku od 30 do 60 lat cierpi na bóle pleców. W wielu przypadkach pomaga odpowiednie połączenie terapii przeciwbólowej, ortopedycznych wyrobów medycznych i leczenia fizjoterapeutycznego.
Zerwanie więzadła krzyżowego
Więzadła krzyżowe wraz z więzadłami pobocznymi stabilizują staw kolanowy. W przypadku zerwania więzadła krzyżowego, uszkodzone więzadło często zastępowane jest kawałkiem ścięgna z własnego ciała. Ortezy stabilizują staw kolanowy i wspomagają wczesną mobilność.
Zwyrodnienia kręgosłupa
Za zużycie trzonu kręgowego odpowiedzialnych jest wiele przyczyn. Proces starzenia, nadmierny wysiłek, palenie papierosów i nadwaga często znacznie przyspieszają zmiany zwyrodnieniowe. Ortezy zapewniają odciążenie pleców i stabilizują je po operacji.
Dysplazja stawu biodrowego
Dysplazja stawu biodrowego związana jest z nieprawidłowym rozwojem lub uszkodzeniem torebki stawowej. Nieprawidłowe położenie głowy kości biodrowej w panewce dodatkowo wpływa na zwichnięcie stawu biodrowego. Szczególnie u niemowląt stan ten można skutecznie leczyć za pomocą ortez.
Dolegliwości kolan
Staw kolanowy podlega największym obciążeniom w organizmie człowieka. Dlatego narażony jest na znaczne ryzyko urazu lub choroby. Leczenie zależy od przyczyny urazu i dolegliwości kolana. Orteza umożliwia stabilizację, korygowanie ruchu, odciążenie stawu oraz łagodzi ból.
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonarthrosis) często występuje u osób dorosłych. Zużycie stawu kolanowego powoduje ból. Leki, rehabilitacja i urządzenia ortopedyczne mogą poprawić mobilność.
Niestabilność więzadeł stopy/kostki
Więzadła i aparat mięśniowy stawu skokowego stabilizują stopę. Leczenie w przypadku urazu więzadeł zależy od przyczyny i stopnia niestabilności. W przypadku pęknięcie więzadła niezbędne jest odpowiednie fazowe leczenie przy użyciu ortezy.
Niestabilność więzadła w kolanie
Więzadła stabilizują staw kolanowy w połączeniu z obejmującymi go mięśniami. Osłabienie (rozluźnienie) więzadeł i ścięgien, może być spowodowane różnymi czynnikami prowadzącymi do niestabilności. Fizjoterapia i ortezy, mogą w pełni pomóc złagodzić wszystkie te dolegliwości.
Urazy łąkotki
Łąkotka spełnia ważną funkcję w stabilizacji kolana. Jeśli uraz wymaga operacji, lekarz może zalecić ograniczenie ruchu stawu kolanowego w początkowej fazie leczenia. W takich przypadkach ortezy są pomocnymi urządzeniami medycznymi wspomagającymi fizjoterapię.
Osteoporoza
Osteoporoza (postępujący zanik kości) jest chorobą, w trakcie której maleje masa kości. Ortezy pomagają złagodzić występujące dolegliwości.
Niestabilność barku
Przyczyny niestabilności barku są zróżnicowane. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja. Jednak osłabienie więzadeł często leczy się zachowawczo. Fizjoterapia i ortezy są ważnymi elementami udanej terapii.
Udar
W Niemczech odnotowuje się rocznie około 270 tysięcy przypadków udaru występującego po raz pierwszy. Dzięki nowoczesnym urządzeniom medycznym (ortezy, wózki inwalidzkie, funkcjonalna stymulacja elektryczna) kładzie się większy nacisk na rehabilitację, jako kolejny etap intensywnej opieki nad pacjentem.
Łokieć tenisisty/golfisty
Łokieć tenisisty/golfisty (Epicondylitis radialis humeri) wynika z przeciążenia mięśni przedramienia i ich ścięgien. Ortezy przynoszą wówczas olbrzymią ulgę w bólu.
Dolegliwości nadgarstka
Istnieje wiele możliwych przyczyn dolegliwości stawu nadgarstka. Ból może promieniować z ręki do ramienia lub odwrotnie. Ortezy, które są indywidualnie dopasowane do obrazu klinicznego wspomagają proces leczenia i mogą złagodzić ból.