Dolegliwości kolan

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele i jest poddawany największym obciążeniom. Dlatego istnieje znaczne ryzyko urazu stawu lub jego choroby.

Przyczyny bólu kolana mogą być bardzo zróżnicowane. Ogólnie rzecz biorąc, można rozróżnić ostry i przewlekły ból kolana. Określenie przyczyny dolegliwości ma duże znaczenie dla optymalnego leczenia.


Ostry ból kolan

Przyczyny bólu kolana mogą być różne. Najczęściej ostry ból kolana występuje pod wpływem działania siły zewnętrznej. Połączenie zginania i skręcania jest szczególnie niebezpieczne, zazwyczaj przy działaniu podwyższonych sił kompresyjnych, gdzie kolano nagle się blokuje. Ból zwykle występuje w takich przypadkach natychmiast. Powszechne urazy kolan to:

  • Siniak: uderzenie, cios lub upadek powoduje siniaki, zazwyczaj na zewnątrz torebki stawowej, powodując po jakimś czasie typowe niebiesko-czerwone przebarwienie skóry.
  • Odkształcenie ze względu na naciągniecie: obejmuje mięśnie, więzadła, torebki i ścięgna wokół stawu. Oprócz zasinienia i bólu dotknięte osoby często doświadczają niestabilności stawu kolanowego przez dłuższy czas.
  • Pęknięte lub naderwane mięśnie i ścięgna: u osób zdrowych urazy więzadła krzyżowego występują zwykle tylko z powodu działania dużej siły. Więzadło krzyżowe, urazy ścięgien lub pęknięcia więzadła rzepki są zwykle połączone z siniakami, poważnymi ograniczeniami funkcjonalnymi i utratą stabilności.
  • Pęknięcia łąkotki: często mają miejsce ze względu na połączone zginanie i skręcanie w stawie kolanowym. Łąkotka może częściowo lub całkowicie oderwać się od kości piszczelowej. Oprócz typowego "bólu łąkotki" i często krwawego wysięku ze stawu, przemieszczenie skrawka łąkotki w szczelinie może spowodować zaburzenia funkcjonalne i zablokować ruch stawu kolanowego. Urazy łąkotki występują najczęściej po wewnętrznej stronie stawu (łąkotka przyśrodkowa).
  • Zerwanie więzadła krzyżowego: duże siły rotacyjne w stawie kolanowym mogą spowodować zerwanie więzadła krzyżowego. Zatrzymanie ruchu, zmiany kierunku i siły zewnętrzne, które nie mogą być absorbowane przez otaczające je mięśnie ponieważ są one zbyt gwałtowne lub zbyt silne, są szczególnie niebezpieczne. Zerwanie przedniego więzadła krzyżowego występuje w większości przypadków.

Przewlekły ból kolan

Przewlekły ból kolan rozwija się w sposób ciągły. Intensywność wzrasta przez miesiące lub lata. Ból jest zazwyczaj odczuwalny w trakcie lub po zwiększonym nacisku. Ból początkowy jest często opisywany jako lekko ustępujący po kilku krokach, ale coraz bardziej ponownie dotkliwy po zwiększeniu obciążenia. Przewlekły ból kolana jest spowodowany zwyrodnieniem (ból) lub zapaleniem stawów.

  • Podstawowa choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego: Odnosi się do zużycia chrząstki stawowej. Utrata chrząstki powoduje, że powierzchnia traci zdolności ślizgowe, co prowadzi do stałego tarcia w stawie. Powoduje to wysięk, ból stawów, blokowanie stawu, sztywność stawów i upośledzenie ruchowe. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych ma wiele przyczyn. Może ona wystąpić jako wtórny objaw po kontuzji więzadeł w torebce lub nieprawidłowego ułożenia osiowego (uderzone kolano lub wygięte nogi). Inne przyczyny to choroby i stan zapalny.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: Razem z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które zwykle występuje w fazach, komórki układu odpornościowego atakują błony maziowe. Powstałe wskutek tego substancje zapalne zniszczą tkankę łączną i chrząstkę stawową. Początkowe objawy są nietypowe i nie zawsze mogą być przypisane bezpośrednio stawom. Niewielka gorączka, utrata masy ciała i zmęczenie są typowe. Faza ta może rozpocząć się stopniowo, lecz również gwałtownie. Klasyczne dolegliwości układu ruchowego, takie jak sztywność poranna, w przypadku zapalenia stawów kolanowych występują później. Wtedy stawy są sztywne i bolesne. Jest to związane z zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem.
  • Zespół rzepki (ból podrzepkowy): Ten zespół jest częstą przyczyną bólu kolana z przodu. To dotyczy przede wszystkim młodych kobiet bez zmian strukturalnych chrząstki stawowej. Z różnych powodów mechanicznych, rzepka może się boleśnie przesunąć na zewnątrz w tym stanie. Jest to często spowodowane przez nadmierny ucisk na staw, na przykład z powodu silnego stresu przy uprawianiu sportu, w związku z osłabieniem mięśni stawu biodrowego lub złym ułożeniem stopy oraz dysbalansem mięśni ud.

Diagnoza

Najpierw lekarz zadaje kilka pytań na temat dolegliwości i objawów towarzyszących. Ważne aspekty to: jak długo utrzymuje się ból kolana, gdzie jest dokładnie zlokalizowany ból i kiedy głównie występuje. W celu lepszego wyizolowania przyczyny bólu kolana, możliwe wcześniej istniejące warunki, istniejące urazy lub wypadki z przeszłości są także istotne w diagnostyce.

Dokładne badanie stawu kolanowego wykonuje się za pomocą różnych testów ruchowych. Lekarz może określić gdzie i jak bardzo kolano jest uszkodzone na podstawie dolegliwości (np. spuchnięcie, wysięki ze stawów, ograniczony zakres ruchu).

Do diagnozy pacjentów z bólem stawu kolanowego mogą być potrzebne dodatkowe badania, w zależności od wyników badania wstępnego. Są to zdjęcia rentgenowskie, USG, MRI, artroskopia kolana lub aspiracja stawów.

Terapia

Leczenie zależy od przyczyny bólu kolana i dolegliwości z tym związanych. Często wystarcza, by odciążyć chory staw kolanowy. W niektórych przypadkach lekarz może musieć zoperować staw. Po takiej interwencji zwykle jest ważne, aby nosić odpowiednią ortezę i odbudować mięśnie poprzez fizjoterapię. Ortezy dają opcję leczenia nie chirurgicznego w celu stabilizacji stawu kolanowego, odciążają lub wspomagają staw kolanowy oraz łagodzą ból.


Przedstawione produkty są przykładami możliwych do zastosowania ortez. Czy produkt jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie i czy jesteś w stanie wykorzystać jego pełną funkcjonalność zależy od wielu różnych czynników. Szczegółowe badanie lekarskie będzie miało kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego zaopatrzenia. Twój lekarz lub technik ortopeda zdecydują, jaka orteza jest dla Ciebie najwłaściwsza. Jesteśmy szczęśliwi mogąc Tobie pomagać.

Diagram of a knee

Czym jest ból kolana?

W większości przypadków ból kolana jest spowodowany schorzeniem lub przeciążeniem. Są dwie kategorie: ostry ból kolana, który zaczyna się nagle i jest zwykle spowodowany zewnętrznym uderzeniem, oraz przewlekły ból kolana, który rozwija się stopniowo i może utrzymywać się przez długi czas.

Kolano to największy staw naszego ciała i może być ono narażone na nadmierne obciążenie poprzez intensywne użytkowanie lub nieprawidłowe wzorce ruchowe. Jest szczególnie podatne na zużycie. Kolano to miejsce, w którym kość udowa łączy się z kością piszczelową i rzepką. Staw kolanowy łączy te kości za pomocą ścięgien i więzadeł. Bez kolan nie bylibyśmy w stanie poruszać się naturalnie i elastycznie w sposób, do jakiego nawykliśmy.

W związku z tym ból stawu kolanowego mocno nas ogranicza – chodzenie, wchodzenie po schodach i uprawianie sportu stają się trudnym wyzwaniem. Ból kolana może nasilać się w różnych jego okolicach. Niektórzy pacjenci zgłaszają ból w przedniej części kolana; niektórzy odczuwają go po wewnętrznej stronie, niektórzy po zewnętrznej stronie stawu, a inni po prostu odczuwają ogólny ból w całym obszarze kolana.


Przyczyny bólu kolana

Woman wearing an Ottobock orthosis cycles along a jetty

Przyczyny związane z urazami

Ból kolana może mieć różne przyczyny. Ostry ból często wywołany jest urazem stawu kolanowego w wyniku nadmiernego obciążenia. Może to prowadzić do kontuzji, skręceń i naciągnięcia mięśni wokół kolana. Uszkodzenie łąkotki lub mięśnia, naderwanie więzadła krzyżowego lub ścięgna może również wywołać ostry ból. Staw kolanowy może zostać uszkodzony bezpośrednio lub pośrednio w wyniku wypadku, upadku lub w związku z uprawianiem sportu, który powoduje (nadmierne) obciążenie stawów. W takich przypadkach objawy są natychmiastowe i przybierają postać bólu podczas wchodzenia po schodach, zginania nogi lub zginania stawu.

Jeśli jest to tylko drobna kontuzja, a noga ma zapewniony odpowiedni odpoczynek i pielęgnację, ból często może zniknąć sam po dniu lub dwóch. Urządzenia takie jak ortezy i stabilizatory Ottobock mogą pomóc w stabilizacji i ochronie kolana. W ten sposób odpowiednia orteza wspomoże proces regeneracji.

Woman wearing an Ottobock knee orthosis sits on a bench and writes in a notebook

Przyczyny przewlekłe

Przewlekły ból kolana często jest wynikiem zużycia stawu kolanowego lub infekcji w kolanie. Rozwija się powoli w ciągu miesięcy lub lat, a ból i objawy nasilają się stopniowo. Ból stawu kolanowego często nasila się, gdy uprawiasz sport lub zbyt mocno obciążasz kolano. Objawy mogą czasami znikać, aby ponownie nagle się pojawić gdy zbytnio się przemęczasz.

Jeśli Twoje kolano boli podczas chodzenia lub wchodzenia po schodach, lub gdy je zginasz, a ból utrzymuje się przez kilka tygodni, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny bólu i zainicjować odpowiednie leczenie w celu złagodzenia objawów. W leczeniu bólu kolana spowodowanego np. chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego można również stosować protezy. W takich przypadkach pomagają one ustabilizować i zmobilizować staw kolanowy. Pomagają także złagodzić ból. Technik ortopeda może pomóc znaleźć odpowiednią ortezę dla Twoich objawów.


Objawy bólu kolana

Ból kolana może objawiać się bardzo różnie. Wsłuchaj się uważnie w swoje ciało i spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Gdzie dokładnie jest zlokalizowany ból? Jaka jest jego intensywność? Czy utrzymuje się w nocy, podczas odpoczynku? A może boli Cię kolano kiedy wstajesz z łóżka i stajesz na nogi? Czy boli Cię kolano gdy uprawiasz biegi lub gdy wracasz z biegania? Czy boli również podczas normalnego chodzenia? Czy boli Cię kolano podczas wchodzenia po schodach lub gdy je zginasz? Czy Twoje kolano wydaje się być rozgrzane? Czy jest zaczerwienione lub spuchnięte? Czy Twoje kolano wydaje się być niestabilne?

Aby uzyskać wiarygodną diagnozę, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem. Lekarz zada Ci pytania, aby ustalić Twoją historię medyczną i znaleźć przyczynę bólu. Gdzie i kiedy uderza ból? Jaki to rodzaj bólu? Czy dawny uraz stawu kolanowego lub operacja mogą być przyczyną obecnych problemów?

Ogólnie rzecz biorąc, Twój lekarz zbada Cię dokładniej i sprawdzi Twoje kolano pod kątem obrzęków, stanu zapalnego i wysięków. Aby dokładnie określić skąd pochodzi ból, może wykonać test Steinmanna na łąkotce lub test szuflady na więzadłach krzyżowych.

Twój lekarz może również zalecić dalsze testy w celu potwierdzenia diagnozy. W celu zdiagnozowania urazów więzadeł, łąkotki i stawu kolanowego można zastosować różne procedury diagnostyczne. Należą do nich USG, RTG, MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) i CT (tomografia komputerowa). Wyniki tych testów mogą pomóc w ujawnieniu przyczyn problemów z kolanem.


Przegląd najczęstszych przyczyn bólu kolana

Kontuzje

W przypadku ostrego bólu kolana – spowodowanego np. kontuzją, stłuczeniem – kolano na ogół puchnie i nie jest się w stanie prawidłowo nim poruszać bez bólu. Pacjenci często opisują to jako przeszywający ból, który może wahać się od łagodnego do silnego..

Zapalenie

Zapaleniu stawu kolanowego – wynikające na przykład z zapalenia pochewki ścięgnistej – często towarzyszy obrzęk. W tym przypadku ból jest często opisywany jako tępy. Uporczywy ból kolana po bieganiu lub podczas chodzenia (kolano biegacza) zwykle objawia się pulsującym bólem za rzepką.

Zerwanie więzadła krzyżowego

W większości przypadków za zerwanie więzadła krzyżowego odpowiedzialny jest nagły ruch lub upadek. Powoduje to nagły, intensywny kłujący ból w kolanie. Pacjenci często mówią, że nie mogą już prawidłowo wyprostować ani zgiąć kolana, a cały obszar wydaje się być niestabilny. Niektórzy nawet słyszą pyknięcie, a potem kolano zaczyna puchnąć.

Osteoartroza stawu kolanowego

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej (osteoartrozy) stawu kolanowego chrząstka stawowa stopniowo się rozpada i uszkadza staw. Z biegiem czasu staw kolanowy staje się coraz bardziej wrażliwy. Może to skutkować uporczywym bólem, blokadą stawów i sztywnością. Kolano boli, gdy pacjent wchodzi po schodach lub podczas chodzenia. Ból jest stałym towarzyszem, dzień w dzień – a nawet w nocy. Odpowiednia terapia, ćwiczenia, zdrowa dieta i dobra orteza często mogą pomóc złagodzić objawy. Ale na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego nie ma lekarstwa.

Urazy łąkotki

Ostre uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej wywołuje ból po wewnętrznej stronie stawu kolanowego. Ból kolana związany z łąkotką gwałtownie wzrasta podczas zginania lub obracania nogi. Ostrym urazom łąkotki bocznej na ogół towarzyszy bolesne uczucie ucisku po zewnętrznej stronie stawu kolanowego. Uraz łąkotki często powoduje puchnięcie kolana.

Konflikt rzepkowo-udowy

Większość przypadków konfliktu rzepkowo-udowego dotyka młode, aktywne kobiety uprawiające sport. Kobiety to skarżą się na pulsujący lub tępy ból z przodu kolana. Często najpierw zauważają ból podczas wchodzenia po schodach lub uprawiania sportu. Kiedy obciążają chore kolano, odczuwają uporczywy ból w okolicy lub poniżej rzepki. Jednak ból można złagodzić – a często nawet wyeliminować – dzięki fizjoterapii, uprawianiu określonych łagodnych sportów i zastosowaniu ortezy.


Porady i urządzenia w przypadku dolegliwości kolan

Ottobock Genu Sensa knee orthosis

Ortezy i stabilizatory kolana

Istnieją różne sposoby na złagodzenie obciążenia dotkniętych chorobą stawów kolanowych i zapobieganie rozwojowi bólu kolan. Czy boli Cię kolano, gdy idziesz na spacer lub spokojną wędrówkę? Przyczyną może być Twoja technika chodzenia lub buty. Również schodzenie w dół może wywołać ból, ponieważ znacznie zwiększa obciążenie stawów kolanowych. Aby zapobiec rozwojowi bólu kolana, możesz wykonywać specjalne ćwiczenia optymalizujące chód i wzmacniające mięśnie nóg. Dobre buty też są bardzo ważne! Możesz wesprzeć staw kolanowy za pomocą ortezy lub stabilizatora kolana, zwłaszcza jeśli objawy i ból już się rozwinęły. Te urządzenia ortopedyczne odciążają kolano i zapewniają większą stabilność stawu. Zapewnia to zauważalną ulgę w bólu, a w niektórych przypadkach może nawet przywrócić swobodę ruchów.

Woman wearing an Ottobock Genu Arexa knee orthosis practices squats

Ruch i sport

W zależności od postawionej diagnozy, staw będzie musiał mieć zapewniony odpoczynek, lub będzie trzeba go wzmocnić poprzez codzienne ćwiczenia. Ćwiczenia i sporty, które nie obciążają nadmiernie stawu kolanowego, wykonywane regularnie i uważnie nie tylko zapewnią Ci sprawność i zdrowie, ale także wzmocnią kolano i zmniejszą jego podatność na obciążenia. Delikatne ćwiczenia to pływanie, spacer, nordic walking lub niektóre pozycje jogi. W naszym programie Genu Move znajdziesz specjalne ćwiczenia, które można wykonywać w zaciszu własnego domu.

The osteoarthritis food pyramid

Zdrowa, zrównoważona dieta

W zależności od diagnozy, dieta również może mieć swoją rolę w poprawie stanu zdrowia. W każdym razie należy zapobiegać nadwadze i w razie potrzeby zrzucić zbędne kilogramy. Regularne, delikatne ćwiczenia mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Ponadto należy dążyć do zrównoważonej diety z dużą ilością owoców i warzyw, zdrowymi węglowodanami i bardzo małą ilością cukru. Spróbuj przestrzegać 10 zasad opracowanych przez Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE). Mają one na celu pomóc utrzymać zdrową, zrównoważoną dietę, która również poprawi Twoje samopoczucie. Dzięki odciążeniu kolana oraz połączeniu ćwiczeń i sportu ze zdrowym stylem życia będziesz mógł żyć pełnią życia pomimo problemów z kolanem.


Powrót do codziennych czynności: 3 kroki do ortezy Ottobock

Krok 1

Tutaj znajdziesz przegląd wszystkich ortez i stabilizatorów, które mogą Ci potencjalnie pomóc. Zabierz tę listę ze sobą na następną wizytę u lekarza.

Ortezy i stabilizatory kolana

Krok 2

Porozmawiaj z lekarzem o tym, która orteza najlepiej pasuje do Twoich objawów i stanu. Twój lekarz będzie wtedy mógł wypisać Ci receptę na odpowiednią ortezę.

Krok 3

Zanieś receptę do firmy zajmującej się zaopatrzeniem medycznym. Dadzą Ci nową ortezę i dopasują ją do dokładnych wymiarów ciała.


Produkty powiązane


A man wearing an Ottobock Agilium Freestep orthosis hikes across a meadow with his wife

Nasze produkty dla pacjentów z bólem kolana

Jeśli cierpisz na ból lub problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, które ograniczają Twój ruch, niezależnie od tego, czy problem jest tymczasowy, czy długotrwały, urządzenie ortopedyczne, takie jak orteza stawu kolanowego lub stabilizator Ottobock, może pomóc złagodzić obciążenie i ustabilizować lub zmobilizować okolicę dotkniętą chorobą.

więcej

Man holds his painful knee

Obrazy kliniczne i objawy

Uzyskaj szczegółowe informacje o różnych obrazach klinicznych i objawach, opcjach leczenia i metodach diagnostycznych. Ortezy i stabilizatory zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadały różnym diagnozom i pomagały złagodzić ból i dyskomfort.

więcej