Dolegliwości kolan

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele i jest poddawany największym obciążeniom. Dlatego istnieje znaczne ryzyko urazu stawu lub jego choroby.

Przyczyny bólu kolana mogą być bardzo zróżnicowane. Ogólnie rzecz biorąc, można rozróżnić ostry i przewlekły ból kolana. Określenie przyczyny dolegliwości ma duże znaczenie dla optymalnego leczenia.


Ostry ból kolan

Przyczyny bólu kolana mogą być różne. Najczęściej ostry ból kolana występuje pod wpływem działania siły zewnętrznej. Połączenie zginania i skręcania jest szczególnie niebezpieczne, zazwyczaj przy działaniu podwyższonych sił kompresyjnych, gdzie kolano nagle się blokuje. Ból zwykle występuje w takich przypadkach natychmiast. Powszechne urazy kolan to:

  • Siniak: uderzenie, cios lub upadek powoduje siniaki, zazwyczaj na zewnątrz torebki stawowej, powodując po jakimś czasie typowe niebiesko-czerwone przebarwienie skóry.
  • Odkształcenie ze względu na naciągniecie: obejmuje mięśnie, więzadła, torebki i ścięgna wokół stawu. Oprócz zasinienia i bólu dotknięte osoby często doświadczają niestabilności stawu kolanowego przez dłuższy czas.
  • Pęknięte lub naderwane mięśnie i ścięgna: u osób zdrowych urazy więzadła krzyżowego występują zwykle tylko z powodu działania dużej siły. Więzadło krzyżowe, urazy ścięgien lub pęknięcia więzadła rzepki są zwykle połączone z siniakami, poważnymi ograniczeniami funkcjonalnymi i utratą stabilności.
  • Pęknięcia łąkotki: często mają miejsce ze względu na połączone zginanie i skręcanie w stawie kolanowym. Łąkotka może częściowo lub całkowicie oderwać się od kości piszczelowej. Oprócz typowego "bólu łąkotki" i często krwawego wysięku ze stawu, przemieszczenie skrawka łąkotki w szczelinie może spowodować zaburzenia funkcjonalne i zablokować ruch stawu kolanowego. Urazy łąkotki występują najczęściej po wewnętrznej stronie stawu (łąkotka przyśrodkowa).
  • Zerwanie więzadła krzyżowego: duże siły rotacyjne w stawie kolanowym mogą spowodować zerwanie więzadła krzyżowego. Zatrzymanie ruchu, zmiany kierunku i siły zewnętrzne, które nie mogą być absorbowane przez otaczające je mięśnie ponieważ są one zbyt gwałtowne lub zbyt silne, są szczególnie niebezpieczne. Zerwanie przedniego więzadła krzyżowego występuje w większości przypadków.

Przewlekły ból kolan

Przewlekły ból kolan rozwija się w sposób ciągły. Intensywność wzrasta przez miesiące lub lata. Ból jest zazwyczaj odczuwalny w trakcie lub po zwiększonym nacisku. Ból początkowy jest często opisywany jako lekko ustępujący po kilku krokach, ale coraz bardziej ponownie dotkliwy po zwiększeniu obciążenia. Przewlekły ból kolana jest spowodowany zwyrodnieniem (ból) lub zapaleniem stawów.

  • Podstawowa choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego: Odnosi się do zużycia chrząstki stawowej. Utrata chrząstki powoduje, że powierzchnia traci zdolności ślizgowe, co prowadzi do stałego tarcia w stawie. Powoduje to wysięk, ból stawów, blokowanie stawu, sztywność stawów i upośledzenie ruchowe. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych ma wiele przyczyn. Może ona wystąpić jako wtórny objaw po kontuzji więzadeł w torebce lub nieprawidłowego ułożenia osiowego (uderzone kolano lub wygięte nogi). Inne przyczyny to choroby i stan zapalny.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: Razem z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które zwykle występuje w fazach, komórki układu odpornościowego atakują błony maziowe. Powstałe wskutek tego substancje zapalne zniszczą tkankę łączną i chrząstkę stawową. Początkowe objawy są nietypowe i nie zawsze mogą być przypisane bezpośrednio stawom. Niewielka gorączka, utrata masy ciała i zmęczenie są typowe. Faza ta może rozpocząć się stopniowo, lecz również gwałtownie. Klasyczne dolegliwości układu ruchowego, takie jak sztywność poranna, w przypadku zapalenia stawów kolanowych występują później. Wtedy stawy są sztywne i bolesne. Jest to związane z zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem.
  • Zespół rzepki (ból podrzepkowy): Ten zespół jest częstą przyczyną bólu kolana z przodu. To dotyczy przede wszystkim młodych kobiet bez zmian strukturalnych chrząstki stawowej. Z różnych powodów mechanicznych, rzepka może się boleśnie przesunąć na zewnątrz w tym stanie. Jest to często spowodowane przez nadmierny ucisk na staw, na przykład z powodu silnego stresu przy uprawianiu sportu, w związku z osłabieniem mięśni stawu biodrowego lub złym ułożeniem stopy oraz dysbalansem mięśni ud.

Diagnoza

Najpierw lekarz zadaje kilka pytań na temat dolegliwości i objawów towarzyszących. Ważne aspekty to: jak długo utrzymuje się ból kolana, gdzie jest dokładnie zlokalizowany ból i kiedy głównie występuje. W celu lepszego wyizolowania przyczyny bólu kolana, możliwe wcześniej istniejące warunki, istniejące urazy lub wypadki z przeszłości są także istotne w diagnostyce.

Dokładne badanie stawu kolanowego wykonuje się za pomocą różnych testów ruchowych. Lekarz może określić gdzie i jak bardzo kolano jest uszkodzone na podstawie dolegliwości (np. spuchnięcie, wysięki ze stawów, ograniczony zakres ruchu).

Do diagnozy pacjentów z bólem stawu kolanowego mogą być potrzebne dodatkowe badania, w zależności od wyników badania wstępnego. Są to zdjęcia rentgenowskie, USG, MRI, artroskopia kolana lub aspiracja stawów.

Terapia

Leczenie zależy od przyczyny bólu kolana i dolegliwości z tym związanych. Często wystarcza, by odciążyć chory staw kolanowy. W niektórych przypadkach lekarz może musieć zoperować staw. Po takiej interwencji zwykle jest ważne, aby nosić odpowiednią ortezę i odbudować mięśnie poprzez fizjoterapię. Ortezy dają opcję leczenia nie chirurgicznego w celu stabilizacji stawu kolanowego, odciążają lub wspomagają staw kolanowy oraz łagodzą ból.


Przedstawione produkty są przykładami możliwych do zastosowania ortez. Czy produkt jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie i czy jesteś w stanie wykorzystać jego pełną funkcjonalność zależy od wielu różnych czynników. Szczegółowe badanie lekarskie będzie miało kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego zaopatrzenia. Twój lekarz lub technik ortopeda zdecydują, jaka orteza jest dla Ciebie najwłaściwsza. Jesteśmy szczęśliwi mogąc Tobie pomagać.


Produkty powiązane