Choroba zwyrodnieniowa kolan (gonarthrosis)

Zwyrodnienie stawu kolanowego spowodowane chorobą zwyrodnieniową kolan polega na postępującym zużyciu stawów kolanowych. Zużycie to może być spowodowane predyspozycją lub może być wynikiem choroby czy wypadku. Dotyczy ono szczególnie osób starszych.


Rodzaje

Choroba zwyrodnieniowa kolan przybiera dwie różne formy: pierwotne (ze względu na predyspozycje) i wtórne (nabyte) zapalenie kości i stawów. W przypadku znacznie bardziej powszechnej pierwotnej chorobie zwyrodnieniowej stawów, codzienne obciążenie chrząstki przewyższa jej wytrzymałość. Ten rodzaj choroby występuje często w bardziej zaawansowanym wieku dorosłym, około 75% osób powyżej 50 lat i około 90% osób powyżej 70 roku życia cierpi z powodu zwyrodnienie stawu kolanowego.

Wtórne zapalenie kości i stawów może być skutkiem wypadku, na przykład w przypadku bezpośredniego uszkodzenia chrząstki. Inne przyczyny to stan zapalny lub choroby takie jak reumatyzm.

Wiele osób jest w stanie żyć z diagnozą nie wymagającą leczenia zużytych stawów. Jakość życia jest ograniczona tylko o około 20% w przypadku osób dotkniętych tą chorobą.

Główny objaw

Najczęstszym, znanym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest ból, który jest odczuwany w stawie kolanowym, zwłaszcza gdy zaczyna się chodzić lub podczas stania. Dotkliwy ból pojawia się więc przede wszystkim po fazie spoczynku.

Gdy odczucia i ból stają się bardziej nieprzyjemne, są to już objawy wyżej opisanego zapalenia kości i stawu kolanowego. Mogą wystąpić odgłosy tarcia (trzeszczenie) oraz ruchy podobne do ruchu kół zębatych, często w połączeniu z bólem spoczynkowym lub blokadą stawów. Bardzo rzadko dotknięta osoba nie czuje całkiem bólu, który to powoduje kulenie.

Przewlekłe podrażnienie stawu kolanowego zwykle powoduje puchnięcie, połączone z gromadzeniem się płynu w stawie.

Dalszy postęp choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych objawia się coraz bardziej widocznym zgrubieniem zarysu stawu. Z biegiem czasu, występuje także wyraziste, nieprawidłowe ułożenie stawu.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych jest uprzednie uszkodzenie łąkotki.

Inne przyczyny bólu stawów kolanowych można znaleźć w sąsiednich stawach. Degeneracja i nieprawidłowe położenie stawu biodrowego oraz płaskostopie są istotnymi czynnikami ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Badanie kliniczne

W procesie badania bólu kolana przede wszystkim sprawdza się oś nóg (koślawość lub szpotawość kolan), ich długość oraz wzorzec chodu. Prowadzi się również testy funkcjonalne i bólowe, stosowane są metody obrazowania, takie jak badania rentgenowskie.

Terapia

Leczenie zapalenia kości i stawów kolana w większości przypadków jest początkowo zachowawcze. Leki podaje się często w postaci wstrzyknięć do stawu. Fizjoterapia odgrywa również ważną rolę w mobilizowaniu, wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni. Fizjoterapię stosuje się również do ćwiczenia kolan, a stabilność stawów kolanowych poprawia się poprzez ćwiczenia koordynacyjne.

Jednak w niektórych poważnych przypadkach operacja jest nieunikniona i stanowi lepszą alternatywę. Tu rozróżnia się korygowanie ustawienia stawu (np. zmieniając oś stawu kolanowego), usztywnienie stawów i operacyjną wymianę stawów (endoproteza). Najmniej inwazyjna procedura, artroskopia, wykonywana jest na początku, by lekarz mógł lepiej ocenić postęp choroby zwyrodnieniowej.

Mobilność bez bólu i poprawa zdolności chodzenia to główne cele obu rodzajów terapii.


Przedstawione produkty są przykładami możliwych do zastosowania ortez. Czy produkt jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie i czy jesteś w stanie wykorzystać jego pełną funkcjonalność zależy od wielu różnych czynników. Szczegółowe badanie lekarskie będzie miało kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego zaopatrzenia. Twój lekarz lub technik ortopeda zdecydują, jaka orteza jest dla Ciebie najwłaściwsza. Jesteśmy szczęśliwi mogąc Tobie pomagać.


Produkty powiązane