Potwierdź swoją lokalizację

Potwierdź swoją lokalizację lub wybierz z listy krajów, aby skontaktować się z lokalnym sklepem Ottobock. Zadbamy o przekierowanie w przyszłości na wybraną stronę, abyś zawsze był we właściwym miejscu.

Diagnoza i objawy

Dolegliwości nadgarstka

Bóle nadgarstka mogą mieć wiele przyczyn. Odpowiednio dobrane ortezy zapewniają ochronę i łagodzenie bólu.

Podsumowanie

Przyczyny, objawy i terapia

Ból w okolicy nadgarstka może mieć różne przyczyny. Ból może promieniować z ręki do ramienia i na odwrót.

Ogólnie rzecz biorąc należy stwierdzić, że dolegliwości te są zwykle związane ze stanem przeciążeniowym nadgarstka, ponieważ ręce pełnią zasadniczą rolę w obowiązkach dnia codziennego.

Ortezy i stabilizatory Ottobock

A mother holds one child while holding hands with another as they stroll outside through a field. The mother is wearing the Ottobock's C-Brace.
Dolegliwości

Dolegliwości

Zapalenie kości i stawów (artretyzm)

Degeneracja nadgarstka (choroba zwyrodnieniowa stawów) jest to zużycie chrząstki, która pokrywa powierzchnie stawowe. Uszkodzeniom chrząstki, a także uszkodzeniom kości w późniejszych etapach choroby towarzyszy bolesna deformacja nadgarstka i usztywnienie. Przyczyny objawów zwyrodnienia nadgarstka mogą obejmować nadmierne obciążenie stawu, jego nieprawidłowe ułożenie lub wcześniejszy uraz. Mogą wystąpić następujące objawy:

  • Sztywność stawów, zwłaszcza rano

  • Obrzęk stawu

  • Ból przy ruchu i w pozycji spoczynkowej

  • Utrata siły

  • Trzeszczenie w stawie

  • Hipertermia (nadmierna ciepłota)

  • Miejscowy ból przy nacisku

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, a jej przyczyny nie są jeszcze znane. Ustalono, że cierpi na nią do 2% populacji europejskiej, a kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni. Choroba ta obejmuje zapalenie wielu stawów, w tym stawu nadgarstkowego. Najpierw atakowana jest błona maziowa, a zapalenie rozprzestrzenia się szybko na kości, chrząstki i więzadła. Reumatoidalne zapalenie stawów występuje zazwyczaj w fazach, pomiędzy którymi ból zazwyczaj ustępuje. Podczas ostrej fazy, która może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, nadgarstki puchną, wstępuje hipertermia i często zaczerwienienie. Częste są również: poranna sztywność stawów, ograniczona mobilność i mniej lub bardziej wyraźne objawy zapalne stawu.

Nadmierne obciążenie

Nadmierne obciążenie często powoduje podrażnienia stawu nadgarstkowego. Zbytnie obciążenie stawów jest jedną z najczęstszych przyczyn. Objawy to: zaczerwienienie, obrzęk i ból podczas spoczynku lub ruchu. W niektórych przypadkach może nawet wystąpić zapalenie torebki stawowej.

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie ścięgien i torebki stawowej jest bardzo częstą chorobą, która w dzisiejszych czasach dotyka większość ludzi. Najczęstszymi przyczynami są przewlekłe lub ostre przeciążenia stawu wynikające z powtarzających się ruchów, jak również drobne mikro urazy. Osoby dotknięte tą chorobą cierpią z powodu następujących objawów:

  • Ból przy ucisku wzdłuż ścięgien i mięśni

  • Hipertermia (nadmierna ciepłota), obrzęk i zaczerwienienie

  • Ból wywołany przy obciążeniu

  • Opuchlizna okolic ścięgna

Niestabilność

Uczucie niestabilności w nadgarstku dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku od 20 do 40 roku życia i jest wynikiem niestabilności więzadeł lub stanów przeciążeniowych. Obciążenie niestabilnego nadgarstka może powodować ból, promieniujący aż do przedramienia. Ponadto często pojawiają się trzaski podczas ruchu stawu nadgarstkowego.

Zespół ciasnoty kanału nadgarstka

Zespół ciasnoty kanału nadgarstka, to stan chorobowy, powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości.

Charakterystyczną cechą tego obrazu klinicznego jest ból, szczególnie dotkliwy w nocy. Uczucie stałego drętwienia jako kolejny objaw, może obejmować głównie kciuk, palec wskazujący i środkowy. Często występuje również zaburzenie koordynacji ruchowej, uczucie osłabienia i utrata siły mięśniowej w dłoni - często w kłębie kciuka. W około 80% przypadków zespół ciasnoty kanału nadgarstka występuje u kobiet w średnim wieku.

Zwichnięcie

Zwichnięcie nadgarstka jest często spowodowane przez działanie sił pośrednich, takich jak upadek na wyprostowaną rękę, powodujący rozciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Objawy mogą obejmować obrzęk, ból podczas ruchu, czasami siniaki, ograniczenie funkcjonalności i obniżenie wytrzymałości.



Diagnoza

Diagnoza

Po pierwsze, lekarz bada staw nadgarstka zwracając uwagę na obrzęki, deformacje, siłę chwytu, mobilność oraz natężenie bólu. W zależności od przypadku, zastosować można następujące metody leczenia i badań:

  • Promienie rentgenowskie

  • Tomografia komputerowa (CT)

  • Scyntygrafia kości

  • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)

  • Artroskopia

  • Testy funkcjonalne



Terapia

Terapia

Terapia zależy od przyczyny dolegliwości nadgarstka. W wielu przypadkach wystarczy chwilowo schłodzić lub unieruchomić staw i unikać obciążeń. Jednak w niektórych wypadkach może okazać się konieczna operacja. Ortezy stanowią w terapii ważny element, który pomoże złagodzić ból i przyspieszyć gojenie.