Potwierdź swoją lokalizację

Potwierdź swoją lokalizację lub wybierz z listy krajów, aby skontaktować się z lokalnym sklepem Ottobock. Zadbamy o przekierowanie w przyszłości na wybraną stronę, abyś zawsze był we właściwym miejscu.

Łokieć tenisisty/golfisty

Łokieć tenisisty/golfisty

Łokieć tenisisty (epicondylitis radialis humeri) rozwija się w wyniku nadmiernego obciążenia mięśni przedramienia i przyczepów ścięgien. Ortezy mogą pomóc złagodzić objawy.

Podsumowanie

Przyczyny, objawy i terapia

Łokieć tenisisty/golfisty - znany również w języku medycznym jako Epicondylitis radialis humeri - jest wynikiem przeciążenia mięśni przedramienia i jego ścięgien. Schorzeniu bardzo często towarzyszy ból łokcia.

Ortezy i stabilizatory Ottobock

A mother holds one child while holding hands with another as they stroll outside through a field. The mother is wearing the Ottobock's C-Brace.
Przyczyny

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny wynikają z błędnego wykonywania różnych technik w sporcie z użyciem np. rakiet (tenis, badminton), jednostronnego przeciążenia mięśni przedramienia na przykład podczas korzystania z klawiatury i myszki komputera, podczas zajęć domowych lub ogrodniczych.

Objawy

Objawy

Bolący łokieć, coraz większe osłabienie siły dłoni i intensyfikacji ruchów rotacyjnych to najczęstsze objawy. Przedmioty takie jak kubki do kawy lub książki stają się trudne do podniesienia lub przenoszenia, a nawet uścisk dłoni staje się prawie niemożliwy z powodu silnego ból w łokciu.

Diagnoza

Diagnoza

Diagnozowanie łokcia tenisisty/golfisty jest ogólnie trudne, ponieważ lokalizacja choroby często jest opisywana w różny sposób. Oprócz wywiadu (wstępnej konsultacji) często stosowane jest USG i testy funkcjonalne. Za pomocą badań funkcjonalnych lekarz sprawdza narastający ból, na przykład za pomocą testu oporowego - pacjent zaciska dłoń w pięść i stara się zgiąć nadgarstek grzbietowo, na który lekarz stawia opór.

Terapia

Terapia

Istnieją różne formy terapii. Oprócz metod fizjoterapeutycznych stosuje się na przykład również krioterapię, ultradźwięki, USG, terapie stymulacji elektrycznej i ćwiczenia relaksacyjne mięśni, a także czasowe unieruchomienie. Operacje w tych schorzeniach są rzadkością, dlatego ortezy mogą przynieść dużą ulgę w bólu.