Jak stać się aktywnym pomimo osteoartrozy

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń, rozpoznanie osteoartrozy stawu kolanowego wymaga od Ciebie podjęcia inicjatywy. Zdecydowanie zalecamy zdrowy tryb życia, którego częścią jest regularny ruch. Pomaga to nie tylko rozwinąć mięśnie, ale także wspomaga przepływ składników odżywczych do chorej chrząstki stawowej.

Poniższe ćwiczenia pomogą Ci zachować swobodę ruchów. Przed rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dowiedzieć się, czy dane ćwiczenia są dla Ciebie odpowiednie.

W przypadku ukierunkowanego zastosowania, trening koordynacji i ćwiczenia ruchowe mogą pomóc w utrzymaniu mobilności, a nawet poprawić funkcjonalność stawu, jednocześnie łagodząc ból. Podczas treningu stabilizacji dopuszczalny jest łagodny ból, pod warunkiem, że nie wzrasta on w spoczynku w porównaniu z początkiem treningu.

(Źródło: DZS 67. 11/16 276 ff.; PT Praxis 9.16. 35 ff.)


Ćwiczenie - osteoartroza

Ćwiczenia poziom 1

Ćwiczenia w celu stabilizacji, koordynacji i utrzymania mobilności w przypadku łagodnej postaci osteoartrozy.

Ćwiczenie, zwyrodnienie stawu kolanowego

Ćwiczenia poziom 2

Ćwiczenia w celu stabilizacji, koordynacji i utrzymania mobilności w przypadku łagodnej do umiarkowanej postaci osteoartrozy.


Ilustracja piramidy żywieniowej z zaleceniami żywieniowymi

Nauka zdrowego odżywiania

Piramida żywieniowa zapewnia dobry przegląd tego, jak stosować zrównoważoną, odżywczą dietę, która przyniesie korzyści twoim stawom. Zmniejszenie spożywania tłuszczu i kalorii opłaci się, ponieważ niska masa ciała przynosi ulgę stawom. Jeśli zatem masz nadwagę, rozważ dietę pod nadzorem lekarza.

Podstawowe zasady:

  • Unikaj nikotyny i alkoholu
  • Włącz do diety sałatki, warzywa i ryby
  • Jak najczęściej stosuj oleje tłoczone na zimno


Wybierz miejsce gdzie wypróbujesz ortezę serii Agilium

1. Znajdź sklep w swojej okolicy z ortezami linii Agilium

2. Umów się na wizytę w celu przymiarki wybranej ortezy

3. Sprzedawca dobierze i dopasuje najlepszy model do Twoich potrzeb

4. Zorientuj się odnośnie możliwosci dofinansowania na wybrane zaopatrzenie.

5. Jeśli na mapie nie ma miejsca niedaleko Ciebie napisz do nas na kontakt@ottobock.pl pisząc w temacie wiadomości testowanie Agilium


Orteza - linia Agilium

Odpowiedni produkt do każdego rodzaju osteoartrozy

Dzięki produktom z serii Agilium, wielu zadowolonych pacjentów mogło ponownie zacząć wykonywać swoje codzienne czynności. Dowiedz się więcej o działaniu poszczególnych ortez.

więcej

Ból kolana

Zwyrodnienie stawu kolanowego: co dalej?

Jeśli ból kolana obniża Twoją jakość życia, często nie wiadomo co zrobić. Dowiedz się więcej o przyczynach tego powszechnego stanu klinicznego i skutecznych metodach leczenia - poza przyjmowaniem leków przeciwbólowych.

więcej