Uraz łąkotki

Staw kolanowy ma łąkotkę boczną i przyśrodkową, są to dwa dyski w kształcie półksiężyców z chrząstki włóknistej, znajdujące się między kością udową i podudziem. Łąkotki zapewniają, że te dwie kości o różnie ukształtowanych powierzchniach sprawnie pracują razem. Powiększają one powierzchnię stawu kolanowego, absorbują obciążenie i tym samym zapewniają równomierny jego rozkład na stawie. Uszkodzenie łąkotki powoduje między innymi ból kolana przy zginaniu oraz zagraża prawidłowemu działaniu kolana, jak stabilizacja, amortyzacja i rozkładanie obciążenia.


Przyczyny

Uraz łąkotki jest często spowodowany przez sport, wypadki lub niekontrolowane ruchy. Są to zazwyczaj ruchy gwałtowne, takie jak szybki obrót lub nagłe zatrzymanie. Kolano jest wskutek tego niekorzystnie obracane, co prowadzi do zakleszczenia i pęknięcia części łąkotki. Pęknięcia łąkotki (uszkodzenie łąkotki) występują w różnych formach i w różnym stopniu.

Inną przyczyną, której nie należy lekceważyć zwłaszcza u osób starszych, jest zwyrodnieniowa zmiana łąkotki. Odbudowa struktur łąkotki jest niewielka tak, że wraz z wiekiem całkowicie zanika. Łąkotki stają się kruche i tworzą się małe pęknięcia. Wówczas rozerwanie łąkotki może nastąpić nawet podczas codziennych ruchów kolan. Jednakże zmiany zwyrodnieniowe w materiale łąkotki są również możliwe w młodszym wieku, jeśli na staw nakłada się zbyt wielkie obciążenie. Jest to spowodowane na przykład przez nadwagę, nieprawidłowe ułożenie osi nóg lub intensywne uprawianie dyscypliny sportowej obciążającej jedną stronę ciała.

Diagnoza

Uszkodzenie łąkotki diagnozowane jest przez lekarza na podstawie wywiadu, intensywnego dokładnego zbadania oraz metod obrazujących. Uraz łąkotki, w wielu przypadkach, skutkuje zabiegiem artroskopii.

Objawy

Objawy urazów łąkotki to silny ból (również ból kolana przy zginaniu) i ograniczenie ruchomości w uszkodzonym stawie kolanowym. Dodatkowymi objawami wskazującymi na uszkodzenie łąkotki są: przeszywający ból podczas ruchów, znaczny obrzęk całego stawu kolanowego, ograniczone funkcjonowanie, nadmierna ciepłota i zaczerwienienie uszkodzonego obszaru.

Terapia

Leczenie zwykle polega na minimalnie inwazyjnej interwencji w formie artroskopii. Luźny materiał chrząstki jest usuwany, a rozerwane części łąkotki się zszywa. W wielu przypadkach lekarz zaleca częściowe odciążenie o ograniczonej zdolności poruszania się, więc uszkodzona okolica stawu ma czas na regenerację. Ortezy są regularnie stosowane w tej terapii.


Przedstawione produkty są przykładami możliwych do zastosowania ortez. Czy produkt jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie i czy jesteś w stanie wykorzystać jego pełną funkcjonalność zależy od wielu różnych czynników. Szczegółowe badanie lekarskie będzie miało kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego zaopatrzenia. Twój lekarz lub technik ortopeda zdecydują, jaka orteza jest dla Ciebie najwłaściwsza. Jesteśmy szczęśliwi mogąc Tobie pomagać.


Produkty powiązane