Pierwsze ćwiczenia

The therapist performs initial mobilisation exercises with the amputee at the hospital bed.

Ruch to podstawa

Nawet jeżeli rana na kikucie nie jest jeszcze w pełni wygojona warto rozpocząć wykonywanie pierwszych ćwiczeń, już na oddziale szpitalnym. Fizjoterapeuta doradzi jakie ćwiczenia będą najbardziej odpowiednie.

Bardzo ważna jest również pozycja przyjmowana przez pacjenta w łóżku - nie powinna powodować skracania mięśni oraz sztywnienia stawów. Regularnie wykonywana gimnastyka oddechowa i proste ćwiczenia ruchowe wpłyną korzystnie na układ krwionośny. Działania te skrócą czas oczekiwania na pierwszą protezę oraz przyspieszą powrót do aktywności.


Muscle contractures after amputation

Prawidłowe pozycje ułożeniowe kikuta

Zaraz po operacji leżenie ciągle w tej samej pozycji może sprawiać dyskomfort. Samodzielne obracanie się w łóżku początkowo również będzie dużym wyzwaniem. Ważne, aby pacjent tak często jak to możliwe zmieniał pozycję, w której odpoczywa - pozwoli to znaleźć wygodną, optymalną pozycje i zapobiegnie powstawaniu odleżyn.

Pozycja, w jakiej odpoczywa pacjent ma bardzo duże znaczenie. W czasie leżenia na plecach kikut amputowanej kończyny nie powinien być cały czas układany na poduszce. W momencie siedzenia na wózku inwalidzkim lub łóżku należy zwrócić uwagę na częstą zmianę pozycji kikuta - zapobiegnie to skracaniu się mięśni oraz powstaniu organiczeń ruchomości kikuta, co w dalszych etapach terapii może utrudnić prawidłowe poruszanie się w protezie.

How to prevent muscle contractures through moving the residual limb?

Ćwiczenia ruchowe po amputacji - zapobieganie przykurczom

How to prevent muscle contractures through moving the residual limb?

Ćwiczenia rozciągające po amputacji - zapobieganie przykurczom


The therapist performs mobility exercises with a leg amputee at the hospital bed.

Ćwiczenia ruchowe

Ważne jest, aby organizm pacjenta był dobrze przygotowany na kolejny etap rehabilitacji, czyli zaopatrzenia w protezę kończyny. Dlatego ćwiczenia wzmacniejące mięśnie tułowia, kończyn górnych i dolnych sa na tym etapie bardzo istotne. Można wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej, siedzącej lub stojąc, używając do tego lekkich obciążeń lub taśm oporowych. Należy zwrócić uwagę , aby wszystkie ćwiczenia wykonywać w pełnym zakresie ruchu w stawach.

Fizjoterapeuta przygotuje indywidualny zestaw ćwiczeń i pokaże w jaki sposób je wykonywać.

Muscle strengthening after amputation

Trening czynności dnia codziennego

Jeżeli będziesz już na tyle silny to możesz rozpocząć trening czynności dnia codziennego. Początkowo samodzielne wstawanie z łóżka i dłuższe siedzenie może sprawiać trudność - z biegiem czasu czynności te staną się coraz łatwiejsze. Fizjoterapeuta podpowie jakie sposoby radzenia sobie podczas codziennych aktywności będą najlepsze. Z czasem będziesz mógł wykonywać pierwsze próby wstawania z pomocą balkonika lub kul łokciowych - dobór dodatkowego sprzętu pomocniczego będzie zależny od Twojej zdolności utrzymania równowagi.Powiązane tematy