Pierwsze ćwiczenia

Ruch to podstawa

Nawet jeżeli rana na kikucie nie jest jeszcze w pełni wygojona warto rozpocząć wykonywanie pierwszych ćwiczeń, już na oddziale szpitalnym. Fizjoterapeuta doradzi jakie ćwiczenia będą najbardziej odpowiednie.

Bardzo ważna jest również pozycja przyjmowana przez pacjenta w łóżku - nie powinna powodować skracania mięśni oraz sztywnienia stawów. Regularnie wykonywana gimnastyka oddechowa i proste ćwiczenia ruchowe wpłyną korzystnie na układ krwionośny. Działania te skrócą czas oczekiwania na pierwszą protezę oraz przyspieszą powrót do aktywności.


Prawidłowe pozycje ułożeniowe kikuta

Zaraz po operacji leżenie ciągle w tej samej pozycji może sprawiać dyskomfort. Samodzielne obracanie się w łóżku początkowo również będzie dużym wyzwaniem. Ważne, aby pacjent tak często jak to możliwe zmieniał pozycję, w której odpoczywa - pozwoli to znaleźć wygodną, optymalną pozycje i zapobiegnie powstawaniu odleżyn.

Pozycja, w jakiej odpoczywa pacjent ma bardzo duże znaczenie. W czasie leżenia na plecach kikut amputowanej kończyny nie powinien być cały czas układany na poduszce. W momencie siedzenia na wózku inwalidzkim lub łóżku należy zwrócić uwagę na częstą zmianę pozycji kikuta - zapobiegnie to skracaniu się mięśni oraz powstaniu organiczeń ruchomości kikuta, co w dalszych etapach terapii może utrudnić prawidłowe poruszanie się w protezie.

Ćwiczenia ruchowe po amputacji - zapobieganie przykurczom

Ćwiczenia rozciągające po amputacji - zapobieganie przykurczom


Ćwiczenia ruchowe

Ważne jest, aby organizm pacjenta był dobrze przygotowany na kolejny etap rehabilitacji, czyli zaopatrzenia w protezę kończyny. Dlatego ćwiczenia wzmacniejące mięśnie tułowia, kończyn górnych i dolnych sa na tym etapie bardzo istotne. Można wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej, siedzącej lub stojąc, używając do tego lekkich obciążeń lub taśm oporowych. Należy zwrócić uwagę , aby wszystkie ćwiczenia wykonywać w pełnym zakresie ruchu w stawach.

Fizjoterapeuta przygotuje indywidualny zestaw ćwiczeń i pokaże w jaki sposób je wykonywać.

Trening czynności dnia codziennego

Jeżeli będziesz już na tyle silny to możesz rozpocząć trening czynności dnia codziennego. Początkowo samodzielne wstawanie z łóżka i dłuższe siedzenie może sprawiać trudność - z biegiem czasu czynności te staną się coraz łatwiejsze. Fizjoterapeuta podpowie jakie sposoby radzenia sobie podczas codziennych aktywności będą najlepsze. Z czasem będziesz mógł wykonywać pierwsze próby wstawania z pomocą balkonika lub kul łokciowych - dobór dodatkowego sprzętu pomocniczego będzie zależny od Twojej zdolności utrzymania równowagi.Powiązane tematy