Przyczyny amputacji

Najczęstsze przyczyny amputacji kończyny dolnej

Amputacją jest przecięcie kości na poziomie występowania zdrowej tkanki. Jeżeli oddzielenie części ciała zostanie przeprowadzone na wysokości stawu mówi się wtedy o wyłuszczeniu.

Amputacja staje się koniecznością, gdy proces gojenia się chorej części ciała jest niemożliwy i życie pacjenta staje się zagrożone. Do przyczyn amputacji należą zaburzenia krążenia, infekcje, wypadki, choroby nowotworowe lub wady wrodzone kończyn. W niektórych przypadkach amputacja może być zabiegiem planowanym od dłuższego czasu, czasami jednak jest operacją zupełnie nieoczekiwaną, przeprowadzoną wskutek ciężkiego urazu lub wypadku.


Amputacja spowodowana zaburzeniami krążenia

Choroby tętnic obwodowych (PAD) są aktualnie główną przyczyną amputacji. Zarówno cukrzyca, jak i "stopa miażdżycowa" należą do chorób metabolicznych mających patologiczny wpływ na krążenie obwodowe. Kończyna, w której występuje zaburzenie krążenia jest niewystraczająco zaopatrywana w tlen czego skutkiem są zmiany patologiczne.. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na ból występujący podczas chodzenia. Chora kończyna może mieć sine zabarwienie oraz temperaturę niższą od reszty ciała.

Amputacja kończyny objętej procesem chorobowym jest konieczna tylko wtedy, gdy inne interwencje chirurgiczne nie przynoszą efektu.

Amputacja w następstwie stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa jest jedną z najczęstszych przyczyn amputacji na poziomie kończyny dolnej i w obrębie stopy. Pomimo starzejącego się społeczeństwa i wzrastającej liczby chorych na cukrzycę na świecie ilość związanych z tym schorzeniem amputacji pozostaje bez zmian - zawdzięcza się to nowoczesnym metodom leczenia cukrzyków.

Cukrzyca jest przyczyną wielu zaburzeń wzajemnie na siebie oddziałujących:

  • zaburzona funkcja gruczołów potowych może powodować, że skóra kończyn dolnych staje się sucha i podatna na zranienia
  • poprzez uszkodzenie nerwów chory nie czuje, gdy dochodzi do powstawania otarć i zranień
  • upośledzony zostaje proces gojenia się ran
  • długotrwałe obciążanie zranionych miejsc może spowodować ich powiększanie się, powstanie stanu zapalnego i obumieranie tkanek

Występuje również ryzyko rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na dalsze części kończyny. Zaburzenia krążenia u chorych na cukrzycę mogą doprowadzić do martwicy tkanek.

Amputacja wskutek ciężkiego wypadku

Amputacje do których dochodzi wskutek wypadków - w pracy lub komunikacyjnych - należą w krajach rozwijających się do jednej z głównych przyczyn amputacji. Pomimo rozwoju medycyny uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych, tkanek miękkich i kości są tak duże, że lekarze muszą podjąć decyzję o amputacji kończyny.

Amputacja z powodu choroby nowotworowej

Czasami przebieg choroby nowotworowej zmusza lekarzy do podjęcia decyzji o amputacji. W takim przypadku do odjęcia kończyny dochodzi najczęściej w okolicy stawu kolanowego lub biodrowego. Wysokie amputacje przeprowadzone w obszarze biodra i miednicy stanowią około połowy przypadków. W takiej sytuacji przeprowadzona amputacja ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych na inne regiony ciała i tym samym ratowanie życia pacjenta.

Amputacja wskutek infekcji

Po tym, jak w roku 1877 Louis Pasteur opisał działanie antybiotyku ilość amputacji spowodowanych infekcjami znacząco zmalała. Ciągle rosnące higieniczne standardy służby zdrowia oraz szczepienia przeciwko tężcowi także są powodem tendencji spadkowej przeprowadzanych amputacji.

Już podczas niewielkiego zranienia warto zwrócić uwagę na objawy stanu zapalnego - zaczerwienienie, obrzęk, gorączka i ból zranionej okolicy.

Sprawdzaj regularnie, czy twoje szczepienie przeciwko tężcowi jest aktualne - według Instytutu Roberta Kocha w Berlinie szczepienie powinno być odnawiane co dziesięć lat, a w przypadku pacjentów z ranami nawet częściej.Powiązane tematy