Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej

Kompleksowa rehabilitacja pacjenta po amputacji kończyny powinna zostać rozpoczęta tak szybko, jak to możliwe. Działania poprawiające stan fizyczny oraz psychiczny pacjenta powinny być ze sobą połączone oraz motywować do aktywnego udziału pacjenta i jego bliskich w całym procesie terapeutycznym. Decyzję o rozpoczęciu rehabilitacji podejmuje lekarz prowadzący w oparciu o ogólny stan zdrowia pacjenta.

Etap rozpoczęcia wykonania zaopatrzenia w protezę kończyny następuje w momencie, gdy rana na kikucie jest zagojona oraz kikut amputowanej kończyny odpowiedno przygotowany. Ważne, aby w momencie rozpoczęcia zaopatrzenia w protezę pacjent był możliwie najbardziej sprawny i poruszał się przy pomocy balkonika lub kul łokciowych. Czas otrzymania protezy powinien być ściśle połączony z nauką użytkowania protezy, kontynuacją rehabilitacji ruchowej oraz nauką chodu w protezie. Wszystkie te działania w połączeniu z odpowiednio dobraną protezą zapewnią powrót do mobilności i niezależności oraz sprawią, że normalne życie znów stanie się możliwe.

Poniżej znajdują się filmy przedstawiające ćwiczenia po amputacji uda i podudzia oraz istotne kwestie, które należy wziąść pod uwagę w czasie rehabilitacji ruchowej pacjentów po amputacji kończyny dolnej.

Do pobrania

Proszę wybrać odpowiedni format:

Rehabilitacja po amputacji


Pierwsze ćwiczenia po amputacji

Ćwiczenia rozciągające po amputacji

Jak zapobiegać skracaniu mięśni po amputacji - ćwiczenia rozciągające

Jak zapobiegać skracaniu mięśni po amputacji - ćwiczenia ruchowe


Nauka chodu w protezie

Bądź gotowy na powrót do codzienności

więcej

Kontynuacja pielęgnacji kikuta

Codzienna pielęgnacja kikuta i protezy

więcej

Witamy na naszych treningach fitness!

Ćwiczenia fitness dla osób po amputacji, z ćwiczeniami które każdy może wykonywać w domu.

więcej

Powiązane tematy