Rehabilitacja po amputacji kończyny dolnej
Kompleksowa rehabilitacja pacjenta po amputacji kończyny powinna zostać rozpoczęta tak szybko, jak to możliwe. Działania poprawiające stan fizyczny oraz psychiczny pacjenta powinny być ze sobą połączone oraz motywować do aktywnego udziału pacjenta i jego bliskich w całym procesie terapeutycznym. Decyzję o rozpoczęciu rehabilitacji podejmuje lekarz prowadzący w oparciu o ogólny stan zdrowia pacjenta.
Etap rozpoczęcia wykonania zaopatrzenia w protezę kończyny następuje w momencie, gdy rana na kikucie jest zagojona oraz kikut amputowanej kończyny odpowiedno przygotowany. Ważne, aby w momencie rozpoczęcia zaopatrzenia w protezę pacjent był możliwie najbardziej sprawny i poruszał się przy pomocy balkonika lub kul łokciowych. Czas otrzymania protezy powinien być ściśle połączony z nauką użytkowania protezy, kontynuacją rehabilitacji ruchowej oraz nauką chodu w protezie. Wszystkie te działania w połączeniu z odpowiednio dobraną protezą zapewnią powrót do mobilności i niezależności oraz sprawią, że normalne życie znów stanie się możliwe.
Poniżej znajdują się filmy przedstawiające ćwiczenia po amputacji uda i podudzia oraz istotne kwestie, które należy wziąść pod uwagę w czasie rehabilitacji ruchowej pacjentów po amputacji kończyny dolnej.