Kontynuacja pielęgnacji kikuta


Codzienna pielęgnacja kikuta i protezy

Pielęgnacja kikuta jest konieczna dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Aby skóra kikuta nie była szorstka i przesuszona codziennie rano i wieczorem powinna zostać umyta ciepłą wodą i delikatnym środkiem myjącym (np. Derma Clean), a następnie dobrze osuszona ręcznikiem i posmarowana kremem. Derma Repair i Derma Prevent to dwa produkty Ottobock wynalezione z myślą o pielęgnacji kikuta i skóry narażonej na duże obciążenia. Derma Prevent tworząc na skórze ochronną powłokę zapobiega powstawaniu otarć i ran - powinna być użyta przed założeniem protezy. Derma Repair wspomaga regenerację podrażnionej skóry i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - stosowana jest przeważnie wieczorem po zdjęciu protezy. Szczególnie na początku użytkowania protezy regularnie kontroluj stan skóry na kikucie, zwróć uwagę czy nie powstają otarcia, pęcherze lub rany. Zwróć uwagę na dobre założenie protezy, rano czynność ta może być trudniejsza - ciepła woda może spowodować nieznaczne powiększenie obwodów kikuta.

Poza pielęgnacją kikuta powinieneś również zadbać o swoją protezę. Staraj się regularnie, przy pomocy wilgotnej ściereczki myć wewnętrzną stronę leja, aby pozbyć się pozostałych na nim resztek potu i naskórka. Jeżeli używasz liner silikonowy pielęgnuj go każdego dnia zgodnie ze wskazaniami na instrukcji. Działania te pomogą zachować higienę i zapobiegną powstawaniu infekcji skóry.

Pomoc w problemach z kikutem

Jeżeli na kikucie dochodzi do powstania zmarszczek i zagłębień w miejscu blizny. Miejsca te należy dokładnie pielęgnować, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Zwróć szczególną uwagę czy na skórze kikuta nie pojawiają się rany, otarcia lub pęcherze. Przy użyciu małego lusterka będziesz w stanie kontrolować stan skóry kikuta również w jego dolnej części. Pomocne mogą być również regularny masaż i delikatne rozciąganie blizny w każdym kierunku.

Pomoc w problemach z kikutem

Po operacji kikut nie będzie od razu w pełni odporny na długotrwałe obciążenia. Przez to zachowana kończyna będzie bardziej obciążana, dlatego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jej kondycję.

W przypadku zaburzeń krążenia powinieneś zadbać o zachowaną kończynę. Małe rany mogą być niebezpieczne i stwarzać ryzyko powstania infekcji. Zalecane jest zarówno stanie, jak i chodzenie w wygodnym obuwiu, podczas chodzenia boso występuje duże ryzyko zranienia.

Regularnie kontroluj stan zachowanej kończyny pod kątem raz i otarć. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Istotny jest także dobór odpowiedniego rodzaju skarpet. Powinny być wykonane z wełny lub bawełny, aby absorbowały pot. Ściągacz skarpety nie powinien uciskać łydki, aby nie spowodować zaburzeń krążenia w zachowanej nodze. Pończochy i skarpety powinny dobrze przylegać do kończyny i być noszone tylko jeden dzień. W przeciwnym razie resztki potu mogą podrażniać skórę i prowadzić do infekcji.

Staraj się od czasu do czasu wykonywać ruchy stopą zachowanej kończyny, wspomoże to pracę pompy mięśniowej i tym samym krążenia krwi w kończynie.Powiązane tematy