Kontynuacja pielęgnacji kikuta

A physiotherapist helps a man with a leg amputation with residual limb care.

Odpowiednia pielęgnacja kikuta już na etapie pobytu w szpitalu jest bardzo ważna. Personel medyczny sprawujący opiekę nad pacjentem poinformuje na co należy zwrócić uwagę. Po wyjściu ze szpitala pacjent może samodzielnie zatroszczyć się o pielęgnację kikuta. Odpowiednia pielęgnacja kikuta wpłynie korzystnie na użytkowanie protezy oraz zapobiegnie powstawaniu podrażnień skóry.


Skin care after amputation

Codzienna pielęgnacja kikuta i protezy

Pielęgnacja kikuta jest konieczna dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Aby skóra kikuta nie była szorstka i przesuszona codziennie rano i wieczorem powinna zostać umyta ciepłą wodą i delikatnym środkiem myjącym, a następnie dobrze osuszona ręcznikiem i posmarowana kremem. Derma Repair i Derma Prevent to dwa produkty Ottobock wynalezione z myślą o pielęgnacji kikuta i skóry narażonej na duże obciążenia. Derma Prevent tworząc na skórze ochronną powłokę zapobiega powstawaniu otarć i ran - preparat powinien być użyty. Derma Repair wspomaga regenerację podrażnionej skóry i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi - stosowana jest przeważnie wieczorem po zdjęciu protezy. Szczególnie na początku użytkowania należy regularnie kontrolować stan skóry na kikucie, zwróć uwagę czy nie powstają otarcia, pęcherze lub rany. Zwróć uwagę na dobre założenie protezy, rano czynność ta może być trudniejsza - ciepła woda może spowodować nieznaczne powiększenie obwodów kikuta.

How to clean my liner?

Poza pielęgnacją kikuta powinieneś również zadbać o swoją protezę. Staraj się regularnie, przy pomocy wilgotnej ściereczki myć wewnętrzną stronę leja, aby pozbyć się pozostałych na nim resztek potu i naskórka. Jeżeli używasz liner silikonowy pielęgnuj go każdego dnia zgodnie ze wskazaniami na instrukcji. Działania te pomogą zachować higienę i zapobiegną powstawaniu infekcji skóry.

Pomoc w problemach z kikutem

Pomoc w problemach z kikutem

Jeżeli na kikucie dochodzi do powstania zmarszczek i zagłębień w miejscu blizny. Miejsca te należy dokładnie pielęgnować, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Zwróć szczególną uwagę czy na skórze kikuta nie pojawiają się rany, otarcia lub pęcherze. Przy użyciu małego lusterka będziesz w stanie kontrolować stan skóry kikuta również w jego dolnej części. Pomocne mogą być również regularny masaż i delikatne rozciąganie blizny w każdym kierunku.

Pomoc w problemach z kikutem

Pielęgnacja zachowanej kończyny

Zaraz po amputacji kikut amputowanej kończyny nie jest w pełni gotowy na duże obciążenia. Początkowo ciężar ciała spoczywa jedynie na zachowanej kończynie, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

W przypadku chorób krążenia należy zadbać o odpowiednią ochronę zachowanej kończyny. Nawet małe rany mogą być niebezpieczne i stwarzać ryzyko powstania infekcji. Zalecanie jest poruszanie się w wygodnym oraz chroniącym stopę obuwiu, aby zmniejszyć ryzyko powstania zranień. Należy regularnie kontrolować stan zachowanej kończyny pod kątem ran i otarć. Jeżeli pojawi się coś niepokojącego należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Istotny jest także dobór odpowiedniego rodzaju skarpet, które powinny być wykonane z wełny lub bawełny. Ściągacz skarpety nie powinien zbytnio uciskać łydki, aby nie spowodować zaburzeń krążenia w zachowanej nodze. Pończochy i skarpety powinny dobrze przylegać do kończyny i być regularnie zmieniane. Brak odpowiedniej higieny może powodować podrażnienia skóry oraz prowazić do infekcji.

Warto tak często, jak to możliwe wykonywać ruchy stopą zachowanej kończyny, wpłynie to korzystanie na pracę pompy mięśniowej oraz poprawi przepływ krwi.Powiązane tematy