Nauka chodu w protezie

Bądź gotowy na powrót do codzienności

Celem rehabilitacji jest Twoje przygotowanie na powrót do możliwie normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Podczas ćwiczeń poprawisz swoją siłę, wytrzymałość oraz koordynację, a także nauczysz się odpowiedniego użytkowania Twojej protezy. Odpowiednio przeprowadzona nauka chodu w protezie ma decydujący wpływ na sukces w powrocie do aktywności.

W czasie nauki chodu dużą rolę odgrywają elementy z jakich zbudowana jest proteza - po amputacji na poziomie uda bardzo ważny jest przegub kolanowy Twojej protezy. Trening powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz możliwości, biorąc przy tym pod uwagę elementy z jakich zbudowana jest proteza.

Nasi fizjoterapeuci krok po kroku pomogą poznać możliwości i działanie Twojej protezy.


Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie protezy

Odpowiednie i samodzielne zakładanie oraz zdejmowanie protezy są bazą dla nauki chodu w protezie, a także pierwszym elementem treningu. Warto, aby na początku bliska osoba również wiedziała na co zwrócić uwagę i w razie potrzeby mogła być wsparciem. Celem jest jednak samodzielne wykonywanie przez pacjenta wszystkich czynności związanych z protezą.

Metoda zakładania i zdejmowania zależna jest od elementów Twojej protezy - Twój technik lub fizjoterapeuta pokaże jaka metoda będzie najlepsza.

Jak prawidlowo zakładać protezę podudzia mocowaną na podciśnienie z kapą kolanową

Jak prawidlowo zakladać protezę uda mocowaną na Pin (Shuttle Lock System)?


Siadanie i wstawanie w protezie

Po odpowiednim założeniu protezy następnym elementem będzie nauka siadania i wstawania w protezie. Czynność ta wykonywania jest w ciągu dnia wielokrotnie, dlatego warto ją ćwiczyć. Pacjenci po amputacji na poziomie uda, posiadający protezę z przegubem

Nauka chodu po płaskich powierzchniach

Gdy czynności związane z obchodzeniem się z protezą są już dobrze opanowane można rozpocząć naukę chodu w protezie. Na tym etapie ważne będą ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację oraz nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warto również wykonywać ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową, silne mięśnie ułatwią chodzenie z protezą.

Nauka odpowiedniego obciążania protezy i pierwszych kroków w protezie odbywa się przy pomocy poręczy, zapewni to poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli będziesz czuł się pewniej można rozpocząć naukę chodu na większej przestrzeni przy pomocy odpowiednio dobranych przyrządów pomocniczych (balkonik, kule). Kombinacja ćwiczeń wzmacniających mięśnie tułowia i odpowiednia technika chodu pozwolą na pewniejszy chód i stopniową redukcję potrzebnych pomocy.

Jeżeli chodzenie po płaskich powierzchniach nie będzie sprawiało trudności można rozpocząć ćwiczenia chodu po nierównym podłożu.

Bezpieczne chodzenie po schodach i pochylniach

W życiu codziennym zdarzają się sytuacje mogące sprawiać trudność użytkownikowi protezy - pokonywanie schodów, chodzenie po pochyłym terenie i nierównych powierzchniach. Nauka chodzenia po schodach i pochylniach są bardzo ważne i pozwolą na łatwiejsze radzenie sobie w sytuacjach codziennych. Dobór odpowiedniej techniki zależny jest od elementów z jakiej składa się proteza.Powiązane tematy