Nauka chodu w protezie

Training after amputation - Feridun's experience

Bądź gotowy na powrót do codzienności

Celem kompleksowej rehabilitacji jest przygotowanie pacjenta po amputacji na powrót do możliwie najlepszego funkcjonowania w życiu codziennym. W czasie ćwiczeń należy skupić się na poprawie siły, wytrzymałości i koordynacji ruchowej, a także nauczyć się odpowiedniego użytkowania protezy. Nauka chodu w protezie pozwoli na uzyskanie bezpiecznego i możliwie najbardziej fizjologicznego wzorca chodu.

W czasie nauki chodu na protezie dużą rolę odgrywają elementy z jakich zbudowana jest proteza kończyny. W przypadku amputacji na poziomie uda bardzo ważnym elementem jest przegub kolanowy. Zarówno elementy protezy, jak i trening powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz predyspozycji pacjenta.


Prawidłowe zakładanie i zdejmowanie protezy

Odpowiednie i samodzielne zakładanie oraz zdejmowanie protezy są bazą dla nauki chodu w protezie, a także pierwszym elementem treningu. Warto, aby na początku bliska osoba również wiedziała na co zwrócić uwagę i w razie potrzeby mogła być wsparciem. Celem jest jednak samodzielne wykonywanie przez pacjenta wszystkich czynności związanych z protezą.

Metoda zakładania i zdejmowania zależna jest od elementów Twojej protezy - Twój technik lub fizjoterapeuta pokaże jaka metoda będzie najlepsza.

W filmikach znajdujących się poniżej pacjenci przedstawiają w jaki sposób należy zakładać protezę z zawieszeniem na PIN.

How to put on a below knee prosthesis with Pin Liner (Shuttle Lock System)?

Jak prawidlowo zakładać protezę podudzia mocowaną na podciśnienie z kapą kolanową

How to put on an above knee prosthesis with one-way valve and knee sleeve?

Jak prawidlowo zakladać protezę uda mocowaną na Pin (Shuttle Lock System)?


Siadanie i wstawanie w protezie

Po odpowiednim założeniu protezy następnym elementem będzie nauka siadania i wstawania w protezie. Czynność ta wykonywania jest w ciągu dnia wielokrotnie, dlatego warto ją ćwiczyć. Pacjenci po amputacji na poziomie uda, posiadający protezę z przegubem elektronicznym mają możliwość siadania oraz wstawania obciążając równomiernie protezę i zachowaną kończynę - zapobiega to przedwczesnemu powstawaniu stanów zwyrodnieniowych oraz przeciążeń zachowanej kończyny.

Nauka chodu po płaskich powierzchniach

Gdy czynności związane z obchodzeniem się z protezą są już dobrze opanowane można rozpocząć naukę chodu w protezie. Na tym etapie ważne będą ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację oraz nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Warto również wykonywać ćwiczenia poprawiające siłę mięśniową- silne mięśnie ułatwią chód w protezie.

Nauka odpowiedniego obciążania protezy i pierwszych kroków w protezie odbywa się przy pomocy poręczy, zapewni to poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli pacjent poczuje się można rozpocząć naukę chodu na większej przestrzeni przy pomocy odpowiednio dobranych przyrządów pomocniczych (balkonik, kule). Kombinacja ćwiczeń wzmacniających mięśnie tułowia i odpowiednia technika chodu pozwolą na pewniejszy chód i stopniową redukcję potrzebnych pomocy.

Jeżeli chodzenie po płaskich powierzchniach nie będzie sprawiało trudności można rozpocząć ćwiczenia chodu po nierównym podłożu.

Bezpieczne chodzenie po schodach i pochylniach

W życiu codziennym zdarzają się sytuacje mogące sprawiać trudność użytkownikowi protezy - pokonywanie schodów, chodzenie po pochyłym terenie i nierównych powierzchniach. Nauka chodzenia po schodach i pochylniach są bardzo ważne i pozwolą na łatwiejsze radzenie sobie w sytuacjach codziennych. Dobór odpowiedniej techniki zależny jest od elementów z jakiej składa się proteza.Powiązane tematy