"Rehabilitacja po amputacji" - aplikacja dla użytkowników protez kończyn dolnych i terapeutów

Ćwiczenia dla osób po amputacji kończyn dolnych

Aplikacja „Rehabilitacja po amputacji” wspomaga samodzielny trening z protezą dla osób po amputacji kończyn dolnych. Aplikacja została stworzona przez fizjoterapeutów Ottobock, aby pomóc osobom amputowanym na całym świecie osiągnąć większą mobilność i zapewnić im profesjonalne, codzienne wsparcie.

Bezpłatna aplikacja fitness z ćwiczeniami dla osób używających protez kończyn dolnych dostępna jest w języku polskim na smartfony i tablety z systemem Android oraz iOS, w sklepie internetowym Google Play i iTunes!

“Rehabilitacja po amputacji” w sklepie z aplikacjami Google Play
“Rehabilitacja po amputacji” w sklepie z aplikacjami iTunes


Samodzielny trening z protezą

To, czy prawidłowo dopasowana proteza będzie w pełni wykorzystana, zależy w znacznym stopniu od tego, czy jej użytkownik będzie wystarczająco sprawny fizycznie aby wykorzystać większość funkcji protezy. Dlatego w firmie Ottobock, oprócz dbałości o najwyższą jakość wykonywanych przez nas protez, zwracamy również uwagę na kwestie rehabilitacji i opieki pooperacyjnej.

W Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, zaopatrzenie ortopedyczne w protezę kończyny niestety nie jest równoznaczne z otrzymaniem wystarczającego wsparcia rehabilitacyjnego, czy wystarczającego treningu nauki chodzenia. A nawet dla użytkowników protez, którzy odbyli fachową rehabilitację, wskazane jest kontynuowanie samodzielnego treningu wspomagającego używanie protezy.

Aplikacja „Rehabilitacja po amputacji” nie jest powiązana z żadnym konkretnym produktem, tak więc można z niej korzystać posiadając dowolny rodzaj protezy kończyny dolnej. W programie dostępne są trzy różne moduły z ćwiczeniami na “Siłę i wytrzymałość”, “Równowagę i koordynację” oraz "Rozciąganie i relaksację". Trzy różne poziomy trudności ćwiczeń zapewniają możliwość dopasowania ćwiczeń do bieżącego stanu fizycznego użytkownika. Podsumowanie statystyk wykonywanych ćwiczeń umożliwia śledzenie postępu w ćwiczeniach. Program treningu można wykonywać indywidualnie zgodnie ze wskazówkami aplikacji lub krok po kroku może zostać dobrany przez Twojego terapeutę.


Siła i wytrzymałość

Pierwszy moduł aplikacji pokazuje klasyczne ćwiczenia na siłę i wytrzymałość, bez protezy. Cel – wzmocnienie mięśni nóg, brzucha, pleców i ramion. Przejrzyste, animowane ilustracje i zrozumiałe objaśnienia poprowadzą użytkownika przez cały trening.

Koordynacja i równowaga

Drugi moduł pokazuje jak utrzymać równowagę i koordynację w protezie. Ćwiczenia skupiają się na prostych sekwencjach ruchu i pomagają użytkownikom uzyskać lepszą kontrolę nad protezą w codziennym życiu, w pracy i w czasie wolnym.

Rozciąganie i relaksacja

Trzeci moduł prezentuje ćwiczenia rozciągające, które pomogą Twoim mięśniom odpocząć i szybciej się zregenerować. Osoby używające protez kończyn często cierpią na bóle pleców i przykurcze mięśniowe, które są wynikiem wad postawy. Poprzez regularne rozciąganie możesz zapobiegać lub zmniejszyć tego typu dolegliwości i znacząco odczuć poprawę elastyczności ciała.