Stopa protezowa MeridiumKorzyści w skrócie

Klaus i Heinz razem w drodze na ćwiczenia

Pokonywanie pochyłego terenu

Niezależnie, czy w górę czy w dół - dzięki zdolnościom adaptacyjnym Meridium umożliwia bezproblemowe pokonywanie pochyłego terenu już od pierwszego kroku. Zwiększone bezpieczeństwo przy wchodzeniu zapewnia większa wolna przestrzeń pomiędzy stopą i podłożem. Dzięki dostosowaniu w momencie przetaczania i szybkiemu kontaktowi całej stopy z podłożem schodzenie w dół staje się bardziej komfortowe.

Klaus i Heinz idą razem przez las

Chodzenie po nierównym terenie

Meridium dostosowuje się do nierównego terenu z każdym krokiem. Bez względu na to, czy jest to kostka brukowa, trawnik czy leśna ścieżka - regulacja w czasie rzeczywistym i lepszy kontakt z podłożem umożliwia wysokie poczucie stabilności na różnym rodzaju podłoża.

Klaus i Heinz schodzą po schodach

Schodzenie po schodach

Meridium umożliwia postawienie całej stopy na stopniu w momencie schodzenia po schodach. Zamiast myśleć o właściwym ustawieniu stopy, można skoncentrować się na swoim otoczeniu.

Karl i jego przyjaciele stoją gotowi do zajęć sportowych

Stabilność podczas stania

Meridium rozpoznaje, kiedy użytkownik się nie porusza i potrzebuje stabilności oraz bezpieczeństwa podczas stania - nawet na pochyłym lub nierównym terenie.

Karl siedzi na ławce z kolegami

Odciążenie podczas siedzenia

Podczas siedzenia Meridium samodzielnie obniża się do podłoża, co umożliwia uzyskanie bardziej naturalnie wyglądającej pozycji stopy oraz pomaga odciążyć stronę amputowaną.

Karl gra w koszykówkę z przyjaciółmi

Automatyczna regulacja wysokości obcasa

Bez względu na to, czy chodzi się boso, w butach o płaskiej podeszwie lub na obcasach, - dzięki automatycznej regulacji wysokości obcasa można szybko i łatwo zmieniać buty.

Aplikacja Cockpit – łatwe sterowanie mobilne

Meridium dostosowuje się automatycznie do różnych sytuacji. Możesz łatwo dostosować stopę Meridium za pomocą smartfona, korzystając z wygodnej aplikacji Cockpit na urządzenia z systemem iOS i Android. Aplikacji można używać na przykład do zmiany wysokości obcasa lub do wyboru trybu spośród szeregu ustawień wzorców ruchu MyModes. Aplikacja wyświetla również dodatkowe informacje, takie jak poziom naładowania Twojej mechatronicznej stopy protetycznej.

Więcej niż stopa. To Twój fundament.

Stopa protetyczna ma wpływ na całą protezę. Dowiedz się więcej o stopach protetycznych oraz o naszych innych modelach stóp tutaj.

więcej

Funkcjonalność

Funkcjonalność Meridium

1) Opór hydrauliczny dopasowuje się w momencie kontaktu pięty z podłożem w celu uzyskania łatwego, odpowiedniego dla długości kroku ruchu.

2) W oparciu o indywidualnie ustawiony opór zgięcia podeszwowego, stopa przy każdym kroku opuszcza się samoistnie w zależności od sytuacji.

3) Dzięki wysokiemu zakresowi ruchu i regulacji w czasie rzeczywistym, stopa umożliwia dłuższy kontakt z podłożem, przez co użytkownik ma poczucie większej stabilności i lepszego podporu.

4) Ruchoma płytka palcowa zapewnia większą powierzchnię kontaktu stopy z podłożem i równomierny rozkład nacisku w obszarze przodostopia podczas przetaczania w końcowej fazie podporu.

5) W trakcie uniesienia stopy nad podłoże, układ hydrauliczny utrzymuje zwiększone zgięcie grzbietowe, aby zapewnić większą wolną przestrzeń pomiędzy stopą, a podłożem w fazie przeniesienia, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.

Działanie

Karl steruje stopą Meridium za pomocą aplikacji Cockpit

Aplikacja Cockpit - łatwe sterowanie za pomocą smartfona

Meridium dostosowuje się automatycznie do wielu sytuacji. Korzystając z wygodnej aplikacji Cockpit dla systemu iOS i Android, można w łatwy sposób zmienić ustawienia Meridium poprzez smartfon. Aplikacja może być użyta np. do zmiany wysokości pięty lub wybrania jednego z wielu wstępnie zaprogramowanych trybów MyModes. Aplikacja wyświetla również dodatkowe informacje, takie jak poziom naładowania mechatronicznej stopy protezowej.

FAQ

 • Czy stopa protetyczna Meridium jest odpowiednia dla mnie?

  Stopa Meridium odpowiednia jest dla średnio aktywnych użytkowników (stopień mobilności 2–3). Jest dostosowana i zatwierdzona do wagi ciała do 125 kg i dostępna dla rozmiaru stopy 24-29. Zarówno osoby po amputacji poniżej, jak i powyżej kolana mogą używać tej stopy protetycznej.

  Meridium nie nadaje się dla bardzo aktywnych użytkowników i do uprawiania sportu.

 • Czy Meridium jest wodoodporna?

  Nie, Meridium nie jest wodoodporna! Pokrycie kosmetyczne chroni stopę protetyczną przed zachlapaniem wodą. Nagły deszcz nie stanowi więc problemu.

 • Czy mogę przetestować stopę protetyczną Meridium?

  Tak, oczywiście, możesz przetestować stopę protetyczną Meridium. Wiele certyfikowanych firm medycznych oferuje próbne dopasowanie. Porozmawiaj ze swoim technikiem ortopedą. Testowanie odbywa się przez ustalony wcześniej okres czasu i jest w razie potrzeby monitorowane przez Ottobock.


Poznajcie opinie naszej pacjentki, która od roku używa stopy Meridium:

Stopa Meridum w codziennym życiu

Zobacz korzyści stopy protezowej Meridium w codziennym życiu naszej pacjentki.

Automatyczna regulacja wysokości obcasa

Proteza i buty na obcasie lub o różnym spodzie? Odkąd mam stopę Meridium nie stanowi to już dla mnie problemu. Zaledwie trzy proste ruchy protezy do boku wystarczą, abym mogła samodzielnie dopasować ustawienie stopy do wysokości obcasa lub grubości podeszwy – bez konieczności wizyt u technika ortopedy czy w pracowni ortopedycznej! Wreszcie mogę chodzić w różnych butach na zmianę, począwszy od zupełnie płaskich jak tenisówki, przez obuwie sportowe czy trekkingowe, aż po czółenka, koturny i szpilki. Wszystko w zależności od potrzeby i okazji. W końcu nie muszę wybierać pomiędzy komfortem, a dobrym wyglądem chociażby na wieczorne wyjście.

Pokonywanie pochyłego terenu

Schodzenie „na pięcie” czy wchodzenie na górę „na palcach” protezowej stopy, znasz to? Kiedyś myślałam, że już zawsze będę musiała chodzić w ten sposób. Na szczęście stopa Meridium pozwala mi zapomnieć o zmianach wysokości terenu podczas schodzenia ze wzniesienia, zjazdu na ruchomym, pochyłym chodniku w galerii handlowej czy pokonywania podjazdu przy wejściu. Sama dopasowuje się do kąta nachylenia podłoża, dzięki czemu nie muszę wkładać żadnej energii w utrzymanie równowagi czy właściwe przeniesienie środka ciężkości podczas chodu. Nie jest on też tak męczący jak na zwykłej protetycznej stopie. Zupełnie jakbym miała swoją własną nogę.

Chodzenie po nierównym terenie

Trekking, góry, grząskie leśne ścieżki – jeśli tylko to kojarzy Ci się z „nierównym terenem” to muszę wyprowadzić Cię z błędu. W miejskiej scenerii nie brak podobnych atrakcji: chodniki z nierównych płyt, torowiska tramwajowe, wszechobecne krawężniki, piaszczyste alejki parkowe czy miękkie jak dywan trawniki. Stopa Meridium reagując w czasie rzeczywistym daje mi pełną swobodę płynnego przejścia pomiędzy tymi nawierzchniami. Sztywność stopy oraz kąt jej ustawienia dopasowują się automatycznie, bez wrażenia nadmiernego usztywnienia czy niekontrolowanego przetoczenia się np. przez nagłe nastąpienie na krawędź chodnika. Dzięki temu mój chód jest bardziej naturalny!

Schodzenie po schodach

Nawet gdy mieszkasz na parterze, to jestem pewna, że każdego dnia pokonujesz chociaż kilka stopni – aby wejść do sklepu, autobusu, na pocztę. Kiedyś nie lubiłam schodów. Mając protezę zwracałam uwagę na ich głębokość, wysokość oraz materiał, z którego są wykonane. Wszystko po to, aby przy przetaczaniu protezowej stopy poprzez znaczne wysunięcie jej na krawędź stopnia, mieć pewność, że zakres tego ruchu będzie wystarczający by zrobić następny krok oraz że się podczas niego nie poślizgnę. Ze stopą Meridium nie muszę się tego obwiać. Stawiam całą stopę na środku stopnia i bez zbędnego jej przyblokowania idę dalej.

Stabilność podczas stania

Długotrwałe utrzymywanie pozycji stojącej – podczas wyniosłej uroczystości, czy w trakcie pieczołowicie przygotowywanego posiłku przy kuchennym blacie – bywa trudne po amputacji nogi. W takich sytuacjach musiałam nieustannie wykonywać minimalny ruch protezą, gdyż specyfika budowy stopy protezowej nie pozwalała mi na komfortowe jego zamrożenie. Wiązało się to z większym nakładem energii, a w konsekwencji szybszym zmęczeniem. Obecnie stopa Meridium rozpoznaje, gdy potrzebuję stabilności podczas stania i sama delikatnie się w tym czasie usztywnia. Dzięki temu czynności takie jak sięganie gdzieś wysoko przy pomocy stołka czy wykonywanie drobnych prac domowych z użyciem przenośnej drabinki są bardziej wygodne i przede wszystkim bezpieczne.

Odciążenie podczas siedzenia

Jeśli Ciebie również denerwuje usztywniona, zajmująca sporo przestrzeni pozycja zwykłej stopy protezowej podczas siedzenia – np. w kinie, gdzie przejścia między rzędami siedzeń są wąskie i osoby, które przechodzą na swoje miejsca mijają Twoją nienaturalnie ustawioną stopę, a Ty nie możesz przysunąć jej bliżej siebie – to stopa Meridium jest tym czego potrzebujesz. Odkąd ją mam nie przejmuję tym, gdyż sama obniża się ona do podłoża. Dzięki temu nie tylko prezentuje się lepiej i zajmuje mniej miejsca, ale przede wszystkim przez większą powierzchnię podparcia odciąża całą zaprotezowaną kończynę. Komfort ten docenisz też np. podczas wygodnego siedzenia przed TV, gdy będziesz mógł położyć swobodnie całe stopy na ulubionym dywanie.


Podobne produkty