Jak wybrać stopę protetyczną dla Twojej protezy

To znacznie więcej niż stopa. To Twój fundament.

To znacznie więcej niż stopa. To Twój fundament.

Stopa protetyczna daje nieograniczone możliwości. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą po amputacji powyżej, czy poniżej kolana, jakość i wydajność stopy protetycznej będzie mieć wpływ na jakość i działanie całej protezy.

Ottobock posiada w swojej ofercie szeroką gamę stóp protetycznych, dzięki czemu możesz być pewien, że razem z technikiem ortopedą znajdziesz odpowiednią stopę dopasowaną do Twoich osobistych potrzeb. Niezależnie od tego, czy jest to stopa wykonana z włókna węglowego, czy też stopa sterowana mikroprocesorem – całe nasze portfolio opiera się na tej samej idei: stworzeniu fundamentu. Poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność. Wybierając stopę protetyczną firmy Ottobock, masz pewność, że każda z nich została zaprojektowana z pasją, zgodnie z najwyższymi standardami jakości i zawsze z myślą o Twoich potrzebach.Na tym możesz polegać

Ottobock posiada w swojej ofercie bardzo szeroką gamę stóp protetycznych, dzięki czemu możesz być pewien, że znajdziesz odpowiednią stopę dopasowaną do Twoich osobistych potrzeb. Niezależnie od tego, czy jest to stopa wykonana z włókna węglowego, czy też stopa sterowana mikroprocesorem – całe nasze portfolio opiera się na tej samej idei: stworzeniu fundamentu.

Poznaj różne kategorie naszych stóp protetycznych.

A technician sits at his table and checks the technical functionality of the Meridium prosthetic foot.

Dziedzictwo

Od wielu pokoleń stopy protetyczne Ottobock pomagają definiować możliwości protezy kończyny dolnej. Od ponad 100 lat krok po kroku, nasze stopy niosą tradycje doskonałego rzemiosła, inwencji i pasji – to cechy, które nieustannie wyróżniają nasze produkty.

The Triton side flex prosthetic foot is shown on a machine in a test situation.

Jakość

Każdy detal stopy protetycznej może mieć wpływ na Twoje codzienne życie. Dlatego projektując stopę, każdy szczegół traktujemy tak, jakby był najważniejszy. Nasze stopy protetyczne w pełni odpowiadają Twoim potrzebom i skonstruowane są zgodnie z tym samymi, najwyższymi standardami.

In the Patient Care Centre, Detlef takes a few steps in a walking bar under the supervision of his O&P Professional.

Zaufanie

Decydując się razem ze swoim technikiem ortopedą na stopę Ottobock, możesz mieć pewność, że została ona skrupulatnie zaprojektowana, rygorystycznie oceniona i jest najczęściej wybierana przez osoby po amputacji na całym świecie.


Nasze portfolio i Twoja rola w procesie dopasowania protezy

Każdy użytkownik jest inny i ma odmienne indywidualne nawyki, preferencje i cele. Jeden rodzaj uniwersalnej stopy protetycznej nie jest w stanie sprostać indywidualnym wymaganiom różnych użytkowników, dlatego lepiej jest skonstruować różne stopy protetyczne dla różnych profili użytkowników. Nasze stopy protetyczne odpowiadają Twoim indywidualnym potrzebom – przekonaj się sam.

Oprócz szerszego wglądu w nasze portfolio stóp protetycznych, poniżej zebraliśmy przydatne informacje na temat ogólnych kryteriów wyboru stóp protetycznych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Abyś mógł lepiej zrozumieć, w jaki sposób technik ortopeda indywidualnie dobiera stopę protetyczną. Im lepiej jesteś poinformowany, tym lepiej możesz przekazać swojemu technikowi ortopedzie czego naprawdę potrzebujesz i tym aktywniej możesz uczestniczyć w dopasowaniu. Miej pewność, że Twój technik ortopeda zawsze wybiera to, co dla Ciebie najlepsze.


Nasze stopy z włókna węglowego

With his Terion K2 prosthetic foot, an elderly user on a walking aid and supported by his wife takes a short walk through the city centre.

Terion K2. Pewność na każdym kroku.

Przeznaczona dla mniej aktywnych osób, które poruszają się głównie w pomieszczeniach zamkniętych, zaś do poruszania się na zewnątrz będą wykorzystywać chodzik, a także przykładają dużą wagę do niezawodnego wsparcia stopy protetycznej.

więcej

With her Trias prosthetic foot Anita walks along the street with a friend.

Trias. Bezpieczeństwo zgodne z oczekiwaniami.

Przeznaczona dla średnio aktywnych osób, które poruszają się w pomieszczeniach zamkniętych oraz znanych środowiskach zewnętrznych, a także przywiązują dużą wagę do stałej stabilności podczas chodzenia.

więcej

After fishing, Martin walks up a grassy hill with his Taleo prosthetic foot together with his son.

Taleo. Gotowi na każdy dzień.

Stopa przeznaczona jest dla osób aktywnych, poruszających się w zróżnicowanym środowisku w pomieszczeniach oraz na zewnątrz, przywiązujących dużą wagę do bezproblemowego chodzenia, a także możliwości pójścia wszędzie tam, gdzie życie ich zaprowadzi.

więcej

Brecklyn walks up a steep mountain with her Triton prosthetic foot.

Triton. Twoja wola. Twoje wybory.

Stopa przeznaczona jest dla bardzo aktywnych osób, które poruszają się w różnych przestrzeniach w pomieszczeniach i na zewnątrz i przywiązują dużą wagę do bezkompromisowej reakcji i kontroli, nawet podczas intensywnej aktywności.

więcej


Nasze stopy mechatroniczne

With his Meridium prosthetic foot, Hans stands at a bush and picks berries.

Meridium. Odkrywaj nowe szlaki.

Przeznaczona dla średnio aktywnych osób, które poruszają się w różnych przestrzeniach w pomieszczeniach i na zewnątrz i przywiązują dużą wagę do intuicyjnej adaptacji, która odzwierciedla naturalny ruch.

więcej

With his Empower prosthetic foot, Carsten goes down an incline step by step.

Empower. Odzyskaj swą moc.

Stopa przeznaczona jest dla bardzo aktywnych osób, które poruszają się w różnych przestrzeniach w pomieszczeniach i na zewnątrz i przywiązują dużą wagę do możliwości pokonywania większych odległości oraz chodzenia z większą prędkością.

więcej


Nasze stopy sportowe

With his Runner running blade, Léon is about to get started.

Runner. Ustalaj tempo.

Przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą używać tej samej stopy sportowej, z której korzystają czołowi sportowcy.

więcej

With his Challenger prosthetic foot, Alex plays volleyball in the sand with three friends.

Challenger. Wejdź do gry.

Stopa przeznaczona dla wszystkich, którzy rekreacyjnie uprawiają sport wykonując szybkie i mocne ruchy.

więcej


Ogólne informacje na temat stóp protetycznych

Two SACH prosthetic feet in frontal view.

Podstawy

Projektowanie systemów stóp protetycznych to ogromne wyzwanie.

Bardzo trudno jest odtworzyć złożony mechanizm ludzkiej stopy i kostki. Najlepiej gdy stopa jest lekka, ponieważ jej ciężar dodawany jest do reszty protezy nogi. Jeśli stopa jest zbyt ciężka, a zawieszenie protezy nie jest odpowiednie, wpłynie to na połączenie z lejem protezy i kończyną, a także na ogólne funkcjonowanie protezy.

Dobra stopa protetyczna powinna być również mocna, ponieważ będzie przyjmować działanie różnych sił oraz moment obrotowy podczas chodzenia i biegania. Stopy muszą być również wystarczająco małe, aby zmieścić się w pokryciu kosmetycznym stopy, a tym samym – w bucie. Lekkie, mocne i małe, a jednocześnie funkcjonalne i trwałe – to duże wyzwanie dla konstruktorów.

Dawniej stopy protetyczne były często wykonywane z litego drewna. Podobny projekt, SACH (solid-ankle-cushioned-heel – sztywna kostka i miękka pięta) jest nadal używany ze względu na swą solidną funkcjonalność. Jest szczególnie przydatny dla osób o niższym poziomie aktywności. Stopa SACH ma zazwyczaj sztywną strukturę wewnętrzną (drewno lub plastik) otoczoną ściśliwą piankową powłoką kosmetyczną.

The Taleo Low Profile prosthetic foot next to the matching footshell in frontal view.

Dzisiejsze bardziej zaawansowane stopy mają więcej funkcji i są zabezpieczone od zewnątrz powłoką kosmetyczną. Większość ludzi nigdy nie widzi swojej protezy stopy bez tej zewnętrznej powłoki. Powłoka kosmetyczna pokrywa stopę od zewnątrz i służy dwóm celom:

  • Sprawia, że Twoja stopa protetyczna wygląda jak stopa anatomiczna.
  • Dobrze leży w bucie.

Zawartość powłoki może być bardzo różna. Stopy protetyczne są zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby Twojego stylu życia i odzwierciedlać poziom aktywności. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Materiały

Materiały używane w stopach protetycznych różnią się w zależności od stopnia aktywności. W stopach dla osób o niskim poziomie aktywności i wymagających stabilności zwykle wykorzystuje się drewno, plastik i piankę.

Lekkie stopy z włókna węglowego spełniają funkcjonalne potrzeby osób aktywnych, ponieważ są konstruowane z myślą o amortyzacji wstrząsów i wydajności energetycznej.

With her Trias prosthetic foot, Anita sits on her couch, relaxed and reading.

Komfort

Stopa protetyczna musi być wygodna, aby móc osiągnąć cele związane z aktywnością.

Komfort pozwala być bardziej aktywnym, a funkcja stopy protetycznej bezpośrednio wpływa na komfort.

Detlef is amputated on one side and does walking exercises in the gymnastics room together with his therapist Markus.

Funkcja

Stopy protetyczne mają naśladować ludzką stopę na określonym poziomie aktywności. Dla osób o niższej aktywności przeznaczona jest stopa zapewniająca stabilność i równowagę. W przypadku najbardziej aktywnych, stopa protetyczna musi naśladować naturalną stopę podczas chodzenia. Musi działać jak amortyzator, gdy uderzasz piętą w ziemię, dostosować się do nierównego terenu, zapewniać płynny ruch przetaczania z pięty na palce i zapewniać sztywną dźwignię napędzającą do przodu po zakończeniu kroku (oderwanie palców od podłoża).

Carsten buys at the market and thanks to his Triton side flex prosthetic foot he can make a long lunge.

Ruch wieloosiowy

Niektóre stopy protetyczne są zaprojektowane tak, aby naśladowały kostkę, co pozwala stopie poruszać się w wielu płaszczyznach. Wieloosiowość stopy pozwala jej na poruszanie się we wszystkich kierunkach, co ułatwia chodzenie po zróżnicowanym terenie. Ruch stopy odbywa się do przodu i do tyłu, na boki i rotacyjnie wokół kostki. Ruch wieloosiowy potrzebny jest do wygodnego i pewnego chodzenia po nierównym podłożu, gdzie stopa musi dostosować się do wszystkiego, co napotka.

Magazynowanie energii

Stopa z włókna węglowego jest w stanie magazynować i oddawać energię podczas chodzenia i dosłownie zapewnić sprężystość kroku. Włókno węglowe działa jak sprężyna i ulega kompresji po przyłożeniu ciężaru, następnie napędza do przodu podczas przetaczania palców stopy, kiedy to energia zostaje zwrócona. Niektóre stopy protetyczne mają jedną sprężynę w pięcie i drugą sprężynę w przodostopiu: właśnie tego potrzeba do chodzenia z różnymi prędkościami, biegania, wchodzenia po wzgórzach lub schodzenia po schodach pewnym i bezpiecznym krokiem. W przypadku włókna węglowego im dłuższa sprężyna, tym więcej energii może magazynować i tym lepiej reaguje stopa.


Wybierz odpowiednią stopę protetyczną wraz ze swoim technikiem ortopedą

Uwaga: Wybór stopy protetycznej, która najlepiej będzie odpowiadać Twoim osobistym wymaganiom, potrzebom i celom jest złożonym zadaniem. Twój technik ortopeda jest ekspertem w tej dziedzinie. Dzięki swojemu wykształceniu, doświadczeniu i wiedzy biomechanicznej dobierze taką stopę protetyczną, która pozwoli indywidualnie osiągnąć jak najlepszy efekt dopasowania. Informacje zawarte w tej sekcji służą jedynie jako wskazówki. Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się ze swoim technikiem ortopedą.

An anatomical illustration showing the different amputation heights in the leg.

Poziom amputacji

Twój poziom amputacji będzie jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze elementów protezy. Amputacja powyżej kolana wymaga protezy stawu kolanowego, a typ przegubu kolanowego pomoże zdefiniować odpowiednią stopę protetyczną. W tym momencie Twój technik ortopeda oceni funkcje protezy stawu kolanowego i zaleci odpowiednią stopę protetyczną. Ponieważ po amputacji poniżej kolana naturalny staw kolanowy jest nienaruszony, technik ortopeda przy wyborze odpowiedniej stopy protetycznej weźmie pod uwagę takie czynniki jak długość kikuta amputowanej kończyny oraz siła i zakres ruchu.

Kerstin is doing strenghtening exercises together with her two female friends in a sports room.

Poziom aktywności

Producenci kategoryzują stopy protetyczne według poziomu aktywności użytkownika – zwanego również stopniem mobilności. Oznacza to, że nie każda stopa protetyczna może być używana przez każdego użytkownika. Wybór protezy dopasowanej do Twojego poziomu aktywności zmaksymalizuje Twoją mobilność i podniesie jakość życia. Oto kilka bardzo podstawowych wskazówek dotyczących określenia poziomu aktywności. Jeśli znajdujesz się na granicy między dwoma poziomami aktywności, Twój technik ortopeda pomoże Ci ocenić, który produkt jest dla Ciebie najlepszy.

Poziom aktywności 1

Osoba po amputacji ma zdolność lub potencjał używania protezy do przenoszenia lub w celu powolnego poruszania się po równych podłożach. Ilość czasu i odległość, jaką może przejść osoba po amputacji, są poważnie ograniczone ze względu na jej stan.

Cel terapii:

Przywrócenie zdolności do stania i chodzenia w pomieszczeniach w ograniczonym stopniu.

Poziom aktywności 2

Osoba po amputacji ma zdolność lub potencjał do powolnego chodzenia z protezą i pokonywania niewielkich przeszkód otoczenia, takich jak krawężniki, pojedyncze stopnie lub nierówne powierzchnie. Ilość czasu i odległość, jaką może przejść osoba po amputacji, są poważnie ograniczone ze względu na jej stan.

Cel terapii:

Przywrócenie zdolności do stania i chodzenia w pomieszczeniach oraz na zewnątrz.

Poziom aktywności 3

Osoba po amputacji ma zdolność lub potencjał do chodzenia z protezą ze średnią lub dużą prędkością, a także z różnymi prędkościami i jednoczesnego pokonywania większości naturalnych przeszkód. Ma również zdolność chodzenia na zewnątrz i wykonywania czynności zawodowych, terapeutycznych i innych, które nie narażają protezy na ponadprzeciętne obciążenia mechaniczne. Może wystąpić zwiększona potrzeba bezpieczeństwa ze względu na drugorzędne okoliczności (dodatkowa niepełnosprawność, szczególne warunki życia) w połączeniu ze średnimi lub wysokimi wymaganiami dotyczącymi mobilności. Ilość czasu i odległość, jaką może przejść pacjent, są jedynie lekko ograniczone w porównaniu z osobami bez niepełnosprawności.

Cel terapii:

Przywrócenie zdolności do stania i chodzenia w pomieszczeniach oraz na zewnątrz z małymi ograniczeniami.

Poziom aktywności 4

Zdolność lub potencjał osoby po amputacji do chodzenia z protezą jest zbliżony do możliwości osoby chodzącej bez ograniczeń. Ilość czasu i odległość są bez ograniczeń. Ponadto ze względu na duże wymagania funkcjonalne może wystąpić wysoki stopień wstrząsów, naprężeń i odkształceń.

Cel terapii:

Przywrócenie zdolności do stania, chodzenia i poruszania się w pomieszczeniach i na zewnątrz bez żadnych ograniczeń.

Masa ciała

Stopy protetyczne przeznaczone są do określonego zakresu masy ciała. Twój technik ortopeda wybierze taką stopę, która będzie odpowiednia dla Twojej kategorii wagowej.

You can see Marije from behind with her Triton side flex prosthetic foot, which stands on the side of the curb.

Wysokość konstrukcyjna

Stopy protetyczne mają różną wysokość. Wysokość stopy protetycznej nazywana jest wysokością konstrukcyjną. Twój wzrost i długość kikuta przy amputacji poniżej kolana określi ilość miejsca na stopę protetyczną, a co za tym idzie – odpowiednią wysokość konstrukcyjną. W przypadku amputacji powyżej kolana, dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości konstrukcyjnej stopy protetycznej będzie długość protezy stawu kolanowego.

Rozmiar stopy

Podobnie jak stopy naturalne, stopy protetyczne różnią się długością/rozmiarem. Wymiary stóp protetycznych podaje się w cm, nie jako standardowe rozmiary butów. Każda stopa dostępna jest w określonej gamie rozmiarów. Niektóre protezy stóp dostępne są w rozmiarach dla dzieci, zaś inne dostępne są także w dużych rozmiarach dla dorosłych. Specjalistyczne stopy sportowe Ottobock często mają jeden rozmiar.

A bilateral amputated user is talking to his O&P Professional.

Czynniki osobiste

Oprócz wszystkich technicznych kryteriów wyboru, przy wyborze stopy protetycznej technik ortopeda weźmie też pod uwagę Twoje osobiste potrzeby, sytuację życiową i cele. Czynnikami tymi może być chęć uczestniczenia w zajęciach sportowych lub możliwość malowania paznokci u nóg. Mają one ogromne znaczenie, ponieważ Twoja stopa protetyczna powinna być częścią Ciebie.


Często zadawane pytaniaDo pobrania

Proszę wybrać odpowiedni format:

Rodzina produktów Taleo