Anna Schaffelhuber

Podczas zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver w 2010 roku, utalentowana narciarka mono ski Anna Schaffelhuber podziękowała kierownictwu drużyny Niemiec za brązowy medal w konkurencji supergigant. W wieku zaledwie 17 lat została przecież nominowana do wzięcia udziału w Paraolimpiadzie. Cztery lata później, mając 22 lata, Anna została jednym z najlepszych sportowców na świecie. Zdobyła pięć złotych medali na Paraolimpiadzie w Soczi w 2014 roku, i została utytuowana najlepszym żeńskim Sportowcem Roku z niepełnosprawnością przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski w Meksyku w listopadzie 2015 roku. Jej rozwijająca się w szybkim tempie kariera w pewnym momencie uświadomiła ją, co na co dzień oznacza bycie gwiazdą którą chętnie zapraszają do talk show i udzielania wywiadów. Ta studentka prawa z Monachium jest rozpoznawana, nieustannie zagadywana na ulicy i proszona o autograf. Jest na dobrej drodze, aby zostać najpopularniejszą twarzą zimowych sportów na Paraolimpiadzie. Czy sukces ją odmienił? "Nie, nadal jestem tą samą osobą co kiedyś", odpowiada.

Nawet jako dziecko miała ambicje, aby każdy dzień charakteryzował jej profesjonalny stosunek do sportu.

To sprawia, że jest wzorem do naśladowania dla tych , którzy nie chcą pozwolić się zatrzymać. Zainspirowana i zachęcana przez swoich braci, mając zaledwie pięć lat zapragnęła nauczyć się jazdy na nartach i rozpoczęła od mono ski. Możliwość szybkiej jazdy i przesuwanie granic swoich możliwości oraz ostatecznie marzenie o zdobyciu złotego medalu sprawiały jej frajdę. Jej radość życia jest widoczna na co dzień. Gdy jej znajomi chcą pójść na spacer, ona siada na swój wózek Invader i jedzie obok nich, a latem w ramach treningu korzysta z handbike'a o nazwie aMano. Anna Schaffelhuber jest zachwycona współpracą z Ottobock, inspirując inne osoby z niepełnosprawnością. "W moim życiu zawsze dążę do działania i jakości. Każdego dnia i podczas każdej jazdy na nartach, staram się dać z siebie wszystko, osiągać nowe rzeczy i przesuwać granice możliwości".

Najważniejsze osiągnięcia

Paraolimpiada Mistrzostwa Świata Puchar Świata Puchar Europy
Vancouver 2010
Od 2011 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Wszystkie
  • Supergigant (LW 10-2) - brąz
  • 6 złotych medali, 4 srebrne, 3 brązowe
  • Mistrzyni świata w ogólnej kategorii LW 10-2
  • Pierwsze miejsce w 42 zawodach
Soczi 2014 Kanada 2015    
  • Złoty medal we wszystkich 5 konkurencjach (zjazd, slalom, superkombinacja, supergigant, slalom gigant)
  • 2 złote medale (supergigant, slalom gigant), 2 srebrne medale (slalom, superkombinacja), 1 brązowy medal (zjazd)
   

Najważniejsze fakty

Narodowość: Niemka

Rok urodzenia: 1993

Dyscyplina: Narciarstwo alpejskie

Klasyfikacja: LW 10-2 na siedząco kobiet

Trener: Justus Wolf

Sukcesy: Pięć złotych medali na zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi w 2014 roku; Paraolimpijska Nagroda Sportowa 2015 w kategorii najlepszy żeński sportowiec Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

Bądź na bieżąco