Uszkodzone obszary ciała

Jaki obszar ciała został uszkodzony?

Uszkodzenia nerwów lub centralnego układu nerwowego (CUN) mogą mieć wpływ na tylko jeden obszar ciała. Jednakże ten negatywny wpływ może również obejmować więcej niż jedną strefę, na przykład w przypadku porażenia połowiczego.


Kończyna dolna

W przypadku porażenia mięśni nóg, często obserwuje się niestabilność w obrębie kolana. Wiele dotkniętych nim osób, nieświadomie i nadmiernie prostuje kolano, gdy tylko ciężar oprze się na nim. Ma to zrekompensować utraconą funkcjonalność mięśniową kolana. Jednak ten ruch kompensacyjny przeszkadza w chodzeniu i uczeniu się ponownego, naturalnego wzorca chodu.

Więcej

Stopa

Jeśli naruszone są nerwy odpowiedzialne za zgięcie grzbietowe, sprawia to, że trudno jest unieść stopę ku górze. To osłabienie utrudnia chodzenie: podczas wysuwania nogi do przodu stopa jest zbyt blisko ziemi, tak że łatwo o nią zahacza. Kompensacyjne ruchy, takie jak podnoszenie biodra, prowadzą do nowych wadliwych wzorców chodu.

Więcej

Staw barkowy

Gdy sparaliżowany jest bark, zwisa on nieco poniżej strony zdrowej. Często zdarza się, że cała ręka obraca się do wewnątrz (rotacja wewnętrzna) a ramię jest nieco zgięte w łokciu. Bark może ulec częściowej dyslokacji. W tym przypadku odczuwa się wzmożony ból i mobilność jest bardziej ograniczona.

Więcej

Ręka

Gdy funkcja przedramienia jest osłabiona, wpływa to również na rękę. Nadgarstek i palce opadają w dół. Takie położenie zwane jest opadaniem nadgarstka.

Więcej