Kończyna górna


Problemy z kończynami górnymi po udarze

Gdy sparaliżowany jest bark, zwisa on nieco poniżej strony zdrowej. Często zdarza się, że cała ręka obraca się do wewnątrz (rotacja wewnętrzna), a ramię jest nieco zgięte w łokciu. Bark może ulec częściowej dyslokacji. W tym przypadku odczuwa się wzmożony ból i mobilność jest bardziej ograniczona.

Gdy funkcja przedramienia jest osłabiona, wpływa to również na rękę. Nadgarstek i palce opadają w dół. Takie położenie zwane jest opadnięciem nadgarstka.

Skutki osłabienia ręki po udarze

Osłabienie ręki po udarze może objawiać się spastycznością kończyny górnej. Wiążące się z nią duże napięcie oraz sztywność mięśni są przyczyną utraty kontroli nad ręką, a co za tym idzie – również koordynacji pracy tej części ciała z pozostałymi. Tym samym sprawność ruchowa osoby dotkniętej spastycznością jest znacząco obniżona. Osłabienie ręki przejawia się w nienaturalnym jej ułożeniu podczas spoczynku, a także wtedy, gdy osoba próbuje ruszyć tą kończyną. Ręka nie może być skutecznie wykorzystywana do pełnienia wszystkich funkcji, ponieważ obniżeniu ulega koordynacja ruchowa.

Porażenie ręki po udarze

Jeszcze silniejszym skutkiem udaru może być porażenie ręki. Osoba dotknięta paraliżem kończyny górnej nie jest w stanie wykonywać nią żadnych ruchów, nawet nieprecyzyjnych – ta część ciała jest po prostu unieruchomiona. Porażenie ręki po udarze stanowi bardzo dotkliwy objaw, a o kończynę należy odpowiednio zadbać, ponieważ zarówno rehabilitacja, jak i założenie specjalistycznej ortezy, są bardzo istotne dla przywrócenia sprawności. Najsilniejsze porażenie występuje w tych częściach ciała, które wykonują najbardziej precyzyjne ruchy, dlatego też częstą konsekwencją udaru mózgu jest właśnie porażenie ręki.


Orteza nadgarstka Manu Neurexa Plus

Orteza nadgarstka Manu Neurexa Plus

Orteza pozycjonuje i stabilizuje staw nadgarstka. Zalecana przy urazach neurologicznych, a także uszkodzeniu nerwów w okolicy nadgarstka i ręki.

więcej

Marleen gra w golfa zaopatrzona w ortezę na ramię i bark Omo Neurexa plus

Orteza na ramię i bark Omo Neurexa plus

Orteza na ramię i bark Omo Neurexa plus zapewnia odczuwalną ulgę, uśmierza ból i przyczynia się do ogólnej poprawy postawy ciała. Może być samodzielnie zakładana przez pacjenta jedną ręką.

więcej