Stopa


Problemy ze stopami po udarze mózgu

Jeśli naruszone są nerwy odpowiedzialne za zgięcie grzbietowe, sprawia to, że trudno jest unieść stopę ku górze. To osłabienie utrudnia chodzenie: podczas wysuwania nogi do przodu stopa jest zbyt blisko ziemi, tak że łatwo o nią zahacza. Kompensacyjne ruchy, takie jak podnoszenie biodra, prowadzą do nowych wadliwych wzorców chodu.

Skutki udaru mózgu

Porażenie stopy jest bardzo uciążliwą konsekwencją udaru mózgu. Wiąże się ono z utratą kontroli nad kończyną dolną, co utrudnia poruszanie się oraz wykonywanie innych czynności, na przykład wstawanie z łóżka czy siadanie. Tego typu osłabienie stopy mocno daje się we znaki, ale warto wiedzieć, że są sposoby, by przywrócić kończynę do sprawności. Istotne jest działanie jak najszybciej, gdy tylko stan chorego się ustabilizuje. Podstawowe działania, jakie powinna podjąć osoba po udarze, to terapia oraz rehabilitacja. Warto zapytać fizjoterapeutę o dodatkowe ćwiczenia do wykonywania w domu – wówczas istnieje jeszcze większe prawdopodobieństwo, że osłabienie stopy po udarze uda się maksymalnie zniwelować.

Porażenie stopy - konsekwencje

Do najgorszych powikłań poudarowych należy paraliż stopy, czyli całkowita utrata kontroli. Przy unieruchomieniu dolnej kończyny bardzo istotne jest właściwe jej rehabilitowanie oraz utrzymanie właściwej pozycji stopy podczas przemieszczania się, jak i w stanie spoczynku. Osobie, u której wystąpił paraliż stopy po udarze, warto zaproponować noszenie specjalistycznych ortez.


Orteza na goleń i stopę 28U90

28U90

W przypadku osłabienia zgięcia grzbietowego stopy, orteza na goleń i stopę 28U90 pomoże Ci poradzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

więcej

Orteza na goleń i stopę GoOn

GoOn

Pomaga użytkownikowi trzymać stopę w pozycji neutralnej, czyli chodzić bezpiecznie i unikać potknięć.

więcej

Ortezy WalkOn i WalkOn Trimable zapobiegające opadaniu stopy

Ortezy WalkOn i WalkOn Trimable zapobiegające opadaniu stopy

WalkOn i WalkOn Trimable zapobiega opadaniu stopy, podczas gdy mięśnie unoszące stopę są porażone. Pomaga tym samym podnieść stopę podczas fazy przenoszenia, tak że chód staje się ponownie bardziej bezpieczny. WalkOn pomaga ludziom z osłabieniem mięśnia strzałkowego oraz zanikiem mięśniowym, gdzie zapewnia wsparcie podczas chodzenia.

Więcej

Orteza zapobiegająca opadaniu stopy WalkOn Flex

Orteza zapobiegająca opadaniu stopy WalkOn Flex

WalkOn Flex podtrzymuje stopę, gdy mięśnie unoszące stopę są porażone, pozwalając jednocześnie na maksymalną swobodę ruchów.

Więcej

Orteza zapobiegająca opadaniu stopy WalkOn Reaction

Orteza zapobiegająca opadaniu stopy WalkOn Reaction

WalkOn Reaction wykorzystuje siłę reakcji podłoża, aby pomóc unieść stopę i wspomóc staw kolanowy w przypadku lekkiego niedowładu kończyn dolnych.

Więcej

Orteza wspomagająca zgięcie grzbietowe stopy Malleo Neurexa Pro

Malleo Neurexa Pro

Malleo Neurexa Pro jest termoplastyczną ortezą podudzia wspomagająca zgięcie grzbietowe stopy, którą można nosić w ciągu dnia i nocy, dzięki specjalnej konstrukcji.

więcej