MyGait - elektrostymulator powierzchniowy w przypadku osłabienia zginaczy grzbietowych stopy

Krok naprzód

MyGait aktywuje nerw strzałkowy w przypadku osłabienia zginaczy grzbietowych stopy. Odbywa się to za pomocą funkcjonalnej stymulacji elektrycznej (FSE). Wasze stopy unoszą się ponownie - zawsze w odpowiednim momencie. Urządzenie to w znacznym stopniu ułatwia chodzenie i oszczędza siły. Ruchy stają się bardziej naturalne i zwiększona koncentracja przy wykonywaniu kroków staje się zbędna.

MyGait można zakładać tylko jedną ręką. Jest to szczególnie użyteczne, gdy jedna strona ciała jest sparaliżowana. Stymulator jest niewidoczny pod ubraniem i można zacząć go używać nawet w początkowej fazie rehabilitacji.

Elektrostymulator

Elektrostymulator umiejscowiony jest w opasce, którą zakłada się na podudzie. Można go założyć bez problemu jedną rękę. W opasce znajdują się elektrody, które przesyłają elektryczne impulsy do nerwu strzałkowego. To z kolei aktywuje mięśnie i przyczynia się do podnoszenia stopy.

Przełącznik na pięcie

Przełącznik na pięcie znajduje się w skarpetce wykonanej specjalnie do tego celu. Obejmuje on tylko tylną część stopy. Dzięki temu można chodzić wręcz boso. Przełącznik na pięcie rozpoznaje kiedy dotykasz ziemi oraz w jakiej fazie ruchu właśnie się znajdujesz. Informuje on elektrostymulator poprzez bezprzewodowe połączenie, co przyczynia się do podniesienia stopy w odpowiednim momencie.Korzyści w skrócie

Spójrz ponownie przed siebie

Dzięki MyGait, dla wielu użytkowników, wzorce ruchu naturalnego są znacznie łatwiejsze. Chodzą oni szybciej i są w stanie pokonać większe odległości. Funkcjonalna stymulacja elektryczna (FSE) okazała się skuteczna w poprawie bezpieczeństwa podczas chodzenia. Pacjenci zgłaszają także, że są w stanie wchodzić po schodach i chodzić po nierównych powierzchniach. Ale co najważniejsze, wielu użytkowników nie musi już koncentrować się tak bardzo na każdym kroku. Ich stopy unoszą się w odpowiednim momencie, zostawiając umysł wolny dla nowych myśli i wrażeń.

Szybkie zakładanie

Tylko jedną ręką - MyGait jest łatwy do zakładania. Precyzyjne pozycjonowanie stymulatora na podudziu zostanie wyjaśnione przez lekarza specjalistę lub technika ortopedę. Przełącznik pod piętą jest zabezpieczony specjalną skarpetą. Komunikacja między mankietem i przełącznikiem na pięcie jest bezprzewodowa.

Od wczesnej fazy rehabilitacji

Stymulator powierzchniowy można łatwo wypróbować z pomocą terapeuty, lekarza lub technika ortopedy. To pozwala szybko określić, czy funkcjonalna stymulacja elektryczna (FES) jest dla Państwa odpowiednim rozwiązaniem. MyGait nadaje się do treningu chodu, szczególnie w okresie wczesnej rehabilitacji. MyGait trenuje także mięśnie podudzia - a silne mięśnie sprawiają, że chodzenie jest jeszcze łatwiejsze.

Indywidualna regulacja

Oprócz osłabienia zginaczy grzbietowych stopy, MyGait może stymulować inną grupę mięśni np. na udzie. To sprawia, że możliwe jest zapewnienie dodatkowego wsparcia dla pieszego, na przykład poprzez zwiększenie zakresu ruchu kolana lub zgięcia w stawie biodrowym. Za pomocą zewnętrznego panelu sterowania, Wasz technik ortopeda lub terapeuta może również wpływać na dokładność ruchów. Jest to wykorzystywane na przykład w celu określenia intensywności i czasu trwania stymulacji.

Funkcjonalność

Sposób unoszenia stopy

Kluczowymi elementami MyGait są: przełącznik na pięcie i stymulator. Pracują razem, aby unieść stopę.

1. Czujnik w przełączniku pięty jest aktywowany, gdy tylko pięta traci kontakt z podłożem.

2. Przełącznik wysyła sygnał radiowy do stymulatora.

3. Stymulator wysyła sygnały elektryczne do nerwu za pomocą elektrod.

4. Stopa jest unoszona.

Cztery kroki techniczne w celu wykonania jednego kroku - to stało się tak szybko, że prawie ich nie zauważyliście. Sygnał do uniesienia stopy pochodzi ze stymulatora powierzchniowego MyGait zamiast centralnego układu nerwowego (CUN).


Co mówi fizjoterapeuta

Esther Bruecker jest fizjoterapeutą i trenerem neurostymulacji Akademii Ottobock w Wiedniu:

„Zawsze fascynujące jest dla mnie obserwowanie pacjenta jak chodzi z pomocą MyGait. Niewątpliwą zaletą MyGait jest fakt, że nie ma żadnych przewodów niepokojących użytkownika i że jest możliwe, aby wspinać się po schodach i chodzić po nierównym terenie. Umożliwia on swobodny ruch nogi w fazie wykroku a kostka nie jest ograniczona”.

Wskazania

Wskazania

Funkcjonalna Stymulacja Elektryczna (FES) aktywuje nerwy, kiedy uszkodzeniu ulega Centralny Układ Nerwowy. Głównie oddziałuje ona na uszkodzony nerw strzałkowy, odpowiedzialny za zgięcie grzbietowe stopy (na przykład z powodu udaru mózgu, urazu mózgu, stwardnienia rozsianego, porażenia lub niekompletnego uszkodzenia centralnego rdzenia kręgowego). Podczas wykonywania każdego kroku, MyGait aktywuje od zewnątrz odpowiednie mięśnie, umożliwiając unoszenie stopy. System stymulacji może zapobiegać lub opóźniać atrofię spowodowaną bezruchem, utrzymać lub zwiększyć zakres ruchu w stawach i wspomagać lokalne krążenie krwi.