Funcjonalna elektrostymulacja (FES)

Funkcjonalna stymulacja elektryczna (FES) to zabieg polegający na podawaniu niewielkich ładunków elektrycznych do mięśnia, który został sparaliżowany lub osłabiony z powodu uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Ładunek elektryczny stymuluje mięsień do wykonywania zwykłych ruchów. W udarze, stwardnieniu rozsianym czy też uszkodzeniach rdzenia kręgowego jest ona najczęściej stosowana jako metoda leczenia opadania stopy, w przypadku gdy zakłócenia w ścieżkach nerwowych pomiędzy kończynami dolnymi a mózgiem powodują, że przednia część stopy nie może być podniesiona do właściwego kąta podczas chodzenia.

FES została po raz pierwszy opracowana w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku, gdzie początkowo testowano ją u pacjentów po udarze mózgu. Chociaż wczesne wyniki były obiecujące, nie była ona regularnie stosowana w praktyce klinicznej aż do późniejszego okresu, ponieważ była postrzegana jako terapia eksperymentalna. Badania nad jej stosowaniem w udarze zarówno w przypadku opadania stopy, jak i wspomagania ruchów palców, zostały po raz pierwszy opublikowane pod koniec lat 70. W połowie lat 80. grupa z siedzibą w Salisbury w Wielkiej Brytanii zaczęła badać zastosowanie FES. Początkowo prace dotyczyły osób z urazami rdzenia kręgowego; na podstawie tych początkowych prac, na początku lat 90. opracowano urządzenia dla osób po udarze i ze stwardnieniem rozsianym, które są stosowane do dziś.

FES jest obecnie badana w celu sprawdzenia, czy technika ta może pomóc w połykaniu, funkcjonowaniu rąk i ramion, a nawet w problemach z oddychaniem u pacjentów z chorobami płuc i pacjentów po udarze.

Jak działa FES?

Urządzenie FES składa się z pudełka kontrolnego, wielkości paczki kart, z baterią i elektrodami. W przypadku opadania stopy, urządzenie jest zwykle noszone w mankiecie poniżej kolana. W tym miejscu elektrody mogą stymulować nerw, który przechodzi do mięśnia, który normalnie podnosi przednią część stopy. W odpowiednim momencie chodu, kiedy stopa ma się unieść do przodu, urządzenie FES stymuluje nerw i unosi stopę.

Stymulacja kończy się, gdy stopa ponownie dotknie podłoża. Dostosowanie czasu stymulacji do Twojego chodu może zająć trochę czasu. Niektóre urządzenia FES posiadają czujnik noszony w okolicy pięty, aby pomóc w określeniu czasu, ale w nowoczesnych urządzeniach jest to opcjonalne. Oznacza to, że urządzenie FES może być noszone na gołe stopy lub w sandałach.


System wspomagający zgięcie grzbietowe L100 Go dla stopy opadającej.

L100 Go

L100 Go zapewnia wsparcie dla stopy opadającej. Funkcjonalna elektrostymulacja aktywuje nerwy odpowiedzialne za podnoszenie stopy za pomocą impulsów elektrycznych. L100 Go działa poprzez jeden kanał stymulacji.

więcej

L300 Go

System L300 Go podnosi Twoją stopę jeśli masz stopę opadającą, co może wystąpić w wyniku schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane i dziecięce porażenie mózgowe lub po udarze.

więcej